| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Raporty fiskalne dobowe i miesięczne - kiedy trzeba je drukować

Raporty fiskalne dobowe i miesięczne - kiedy trzeba je drukować

Nie wydrukowałam raportu dobowego z 31 stycznia, mimo że w tym dniu była sprzedaż i wydawałam paragony. Następnego dnia wydrukowałam raport dobowy, ale już z data nie 31 stycznia, lecz 1 lutego 2013 r. Wydrukowałam też raport miesięczny. Kiedy powinnam je rozliczyć?

Kasy fiskalne 2016 - ostatni rok zwolnienia

RADA

Przepisy dopuszczają możliwość wydrukowania fiskalnego raportu dobowego i miesięcznego w dniu następnym, pod warunkiem że nastąpi to przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w tym dniu. Prawidłowe zatem będzie uwzględnienie tych raportów w rozliczeniu za styczeń, mimo lutowej daty ich wydruku.

UZASADNIENIE

Podatnicy ewidencjonujący obrót i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej zobowiązani są m.in. do sporządzania:

- raportu fiskalnego dobowego - po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym, oraz

- raportu fiskalnego za okres miesięczny - po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu.

Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek

Przez raport fiskalny (dobowy lub miesięczny) rozumie się dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres, w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku. Celem wydruku jest zestawienie łącznej kwoty sprzedaży brutto z podziałem na różne stawki opodatkowania VAT oraz kwoty należnego od niej VAT, od dokonanej w danym dniu lub miesiącu sprzedaży, która była rejestrowana w pamięci operacyjnej kasy fiskalnej.

Co do zasady, raport dobowy powinien być sporządzony na zakończenie dnia, w którym ewidencjonowana była sprzedaż. Jego wydruk powinien zatem być wykonywany w ściśle określonym czasie, tj. w okresie jednej doby liczonej od godz. 00.00 do godz. 24.00 tego samego dnia, w którym miała miejsce sprzedaż.

Moment odliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej

Raport kasowy za dany dzień powinien być sporządzony do godz. 24.00 tego samego dnia, a najpóźniej przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu następnym. Każda sprzedaż zaewidencjonowana na kasie fiskalnej w dacie dnia następnego, uwzględniona zostanie już w następnym raporcie dobowym.

Ubezpieczenie OC członków zarządu spółek kapitałowych

W konsekwencji powyższego przepisy dopuszczają możliwość wydruku raportu kasowego dobowego w następnym dniu niż miała miejsce sprzedaż, pod warunkiem jednak, że nastąpi to jeszcze przed zarejestrowaniem na kasie pierwszej sprzedaży w tym następnym dniu. Fakt, że raport dobowy będzie miał datę z dnia następnego, nie ma istotnego znaczenia. Istotne jest natomiast, aby obrót z tej sprzedaży uwzględniony został w takiej sytuacji w ewidencji sprzedaży za okres rozliczeniowym, w którym miała miejsce faktyczna sprzedaż (tj. powstał od niej obowiązek podatkowy w VAT).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »