| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Raporty fiskalne dobowe i miesięczne - kiedy trzeba je drukować

Raporty fiskalne dobowe i miesięczne - kiedy trzeba je drukować

Nie wydrukowałam raportu dobowego z 31 stycznia, mimo że w tym dniu była sprzedaż i wydawałam paragony. Następnego dnia wydrukowałam raport dobowy, ale już z data nie 31 stycznia, lecz 1 lutego 2013 r. Wydrukowałam też raport miesięczny. Kiedy powinnam je rozliczyć?

Kasy fiskalne – zmiany 2018/2019

RADA

Przepisy dopuszczają możliwość wydrukowania fiskalnego raportu dobowego i miesięcznego w dniu następnym, pod warunkiem że nastąpi to przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w tym dniu. Prawidłowe zatem będzie uwzględnienie tych raportów w rozliczeniu za styczeń, mimo lutowej daty ich wydruku.

UZASADNIENIE

Podatnicy ewidencjonujący obrót i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej zobowiązani są m.in. do sporządzania:

- raportu fiskalnego dobowego - po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym, oraz

- raportu fiskalnego za okres miesięczny - po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Przez raport fiskalny (dobowy lub miesięczny) rozumie się dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres, w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku. Celem wydruku jest zestawienie łącznej kwoty sprzedaży brutto z podziałem na różne stawki opodatkowania VAT oraz kwoty należnego od niej VAT, od dokonanej w danym dniu lub miesiącu sprzedaży, która była rejestrowana w pamięci operacyjnej kasy fiskalnej.

Co do zasady, raport dobowy powinien być sporządzony na zakończenie dnia, w którym ewidencjonowana była sprzedaż. Jego wydruk powinien zatem być wykonywany w ściśle określonym czasie, tj. w okresie jednej doby liczonej od godz. 00.00 do godz. 24.00 tego samego dnia, w którym miała miejsce sprzedaż.

Moment odliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej

Raport kasowy za dany dzień powinien być sporządzony do godz. 24.00 tego samego dnia, a najpóźniej przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu następnym. Każda sprzedaż zaewidencjonowana na kasie fiskalnej w dacie dnia następnego, uwzględniona zostanie już w następnym raporcie dobowym.

Ubezpieczenie OC członków zarządu spółek kapitałowych

W konsekwencji powyższego przepisy dopuszczają możliwość wydruku raportu kasowego dobowego w następnym dniu niż miała miejsce sprzedaż, pod warunkiem jednak, że nastąpi to jeszcze przed zarejestrowaniem na kasie pierwszej sprzedaży w tym następnym dniu. Fakt, że raport dobowy będzie miał datę z dnia następnego, nie ma istotnego znaczenia. Istotne jest natomiast, aby obrót z tej sprzedaży uwzględniony został w takiej sytuacji w ewidencji sprzedaży za okres rozliczeniowym, w którym miała miejsce faktyczna sprzedaż (tj. powstał od niej obowiązek podatkowy w VAT).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK