zamknij okno Następny artykuł

Błędy na fakturze - termin płatności i wyrażona słownie kwota należności

Infor.pl Księgowość

Znajdujesz się: Księgowość » Temat dnia » Temat dnia

Konsekwencje podatkowe opóźnień w płatnościach

Zobacz artykuły na temat: urząd skarbowy vat faktura
Ostatnia aktualizacja: 2013-03-02
Autor: Katarzyna Rola-Stężycka
Źródło: Tax Care

Nieopłacona w terminie faktura oznacza problem z fiskusem. Maksymalne opóźnienie w płatnościach może wynieść 30 dni na gruncie podatku dochodowego i 150 dni na gruncie VAT.

Godzina z VAT 2013. Słuchaj codziennie o godz. 12.00 w Radio INFOR.PL

Firmy, które mają długi muszą od tego roku liczyć się z konsekwencjami podatkowymi niespłaconych zobowiązań. Nawet w przypadku, gdy zarówno VAT, jak i podatek dochodowy rozliczane są memoriałowo (czyli bez względu na przebieg płatności; istotna jest data dokonania i zaksięgowania transakcji), może pojawić się konieczność podwyższenia kwoty zobowiązania na rzecz fiskusa.


VAT wróci do fiskusa po 150 dniach


Przedsiębiorca, który rozlicza VAT ma prawo do zmniejszenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wykazanego na fakturach zakupowych, o ile ma to związek z wykonywaniem przez niego czynności podlegających opodatkowaniu niezależnie od uregulowania płatności. Wyjątek dotyczy przedsiębiorców rozliczających się metodą kasową lub nabywających towary lub usługi od takich firm. W takich przypadkach prawo do odliczenia uzależnione jest od momentu uregulowania należności.

Przedsiębiorca, który dokonał odliczenia, ale nie uregulował należności wynikającej z faktury, musi uważać i pilnować terminu 150-dniowego, liczonego od dnia, w którym upłynął termin płatności (określony na fakturze albo umowie). Co ważne, dotyczy to także tych należności, które powstały jeszcze w 2012 r., jednak 150. dzień upłynął (upłynie) w tym roku. W takiej sytuacji konieczne jest skorygowanie podatku należnego w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym upłynął 150. dzień od terminu płatności. Niewykonanie tego obowiązku zagrożone jest ustaleniem przez fiskusa sankcji w postaci dodatkowego zobowiązania w wysokości 30% podatku wynikającego z nieuregulowanych faktur, który nie został skorygowany.

Kiedy NIP, a kiedy PESEL w deklaracji lub informacji podatkowej?

Jak uzyskać przesunięcie terminu płatności podatku

Zapraszamy do odwiedzenia forum Podatek VAT

 


Lepiej późno niż wcale


Można jednak uniknąć zarówno konieczności korygowania, jak też i zagrożenia 30-proc. sankcją, regulując faktury. Ostatnim momentem na to jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150. dzień. Jeżeli także w tym terminie firmie nie uda się wyjść z długów, powinna dokonać korekty i obniżyć podatek naliczony. Istnieje bowiem możliwość późniejszego "naprawienia" takiego działania.Strona
1
2 »

Chcesz otrzymywać najnowsze
informacje na ten temat?

Najnowsze komentarze:

 • avatar lena111

  lena111 2013-03-06 12:08

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  ja uwazam, ze zdyscyplinuje na chwile... wlasnie zauwazam zastój w płatnosciach.. i kontrahenci omijają te faktury które musieli już wyrzucić z kosztów i regulują tylko te w miare bieżace :/ totalny balagan...

 • avatar rafciak

  rafciak 2013-03-06 11:59

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Najgosze jest to dokumentowanie platnosci, biuro rachunkowe np wymaga do kazdej faktury zakupowej podpietego potwierdzenia przelewu. Ile to papieru wiecej teraz idzie. No ale zobaczymy czy zdyscyplinuje to kontrahentow do regulaminowych platnosci.

Sklep INFOR.PL

Niezbędnik

Pomóż nam lepiej dostosować nasz portal
do Twoich potrzeb. Zaznacz jedną odpowiedź.

Z jakiego programu do prowadzenia księgowości korzystasz?