| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Stawki VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Stawki VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie od 1 kwietnia 2013 r., spowodowała zmianę stawek VAT na niektóre wyroby i usługi. Większość zmian będzie polegała na podwyższeniu stawki VAT do 23%.

Zmiany wprowadza ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 6, poz. 35, z dnia 9 stycznia 2013 r.).

 


Wełna szarpana i odpady zwierzęce

 

Zmiany w załączniku nr 3 do ustawy powodują podwyższenie stawki VAT dla wełny szarpanej oraz odpadów zwierzęcych surowych, niejadalnych (za wyjątkiem jelit, pęcherzy, żołądków) do 23% (poz. 24 załącznika nr 3 - PKWiU ex 10.1). Obecnie produkty te podlegają opodatkowaniu 5% stawką, za wyjątkiem wełny szarpanej, do której ma zastosowanie 8% stawka podatku.

Odpadami zwierzęcymi surowymi, niejadalnymi dla których wzrośnie stawka podatku do 23% są m.in.:

- szczecina i sierść świń lub dzików, sierść borsuka i inne szczeciny do wyrobu szczotek i pędzli, odpadki takiej szczeciny lub sierści,

- kości (w tym słoniowe) i rdzenie rogów oraz proszek i odpady z tych produktów,

- skorupy żółwi, kopyta, paznokcie, szpony, pazury i dzioby.

Ustawodawca uznał, że w związku z tym, że przedmiotowe towary nie stanowią produktów żywnościowych, brak jest merytorycznego uzasadnienia do stosowania dla tych produktów obniżonych stawek podatku.

Zgodnie z art. 98 dyrektywy 2006/112/WE - państwa członkowskie mogą stosować jedną lub dwie stawki obniżone. Stawki obniżone mają zastosowanie wyłącznie do dostaw towarów i świadczenia usług, których kategorie są określone w załączniku nr III. Z uwagi, iż wełna szarpana i odpady zwierzęce nie są wymienione w ww. załączniku uznano, że powinny podlegać opodatkowaniu według stawki podstawowej.

Nieodpłatne przekazywanie towarów - zmiany VAT od 1 kwietnia 2013

Wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawa towarów - zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

VAT na usługi pocztowe po 1 kwietnia 2013 r.


Kawa i herbata


Od 1 kwietnia 2013 r. poz. 52 załącznika nr 3 oraz poz. 31 załącznika nr 10 do ustawy otrzymuje brzmienie:

"Pozostałe napoje bezalkoholowe - wyłącznie niegazowane napoje:

1) w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego,

2) zawierające tłuszcz mlekowy, z wyłączeniem napojów, przy przygotowywaniu których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju."

Stawką VAT 23% zostaje więc opodatkowana sprzedaż (dostawa) każdego napoju, przy produkcji którego jest wykorzystywany napar kawy lub herbaty, niezależnie od procentowego udziału tego naparu w przygotowywanym napoju.

Zmiana co prawda usuwa wątpliwości, co do wysokości stawki podatku od towarów i usług dla sprzedaży napojów, przy których przyrządzaniu wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, ale efekt jest dla podatników niekorzystny, ponieważ spowoduje wzrost cen na tego typu produkty, a chodzi tu o m.in. sprzedaż kawy latte czy cappuccino „na wynos”, które dotychczas korzystały z opodatkowania obniżoną stawką VAT.

Teraz zarówno napoje przygotowane przy wykorzystaniu naparu, jak również sam napar kawy i herbaty zostaje opodatkowany podstawową stawką podatku.

Czytaj także: Jaka stawka VAT na sprzedaż kawy i herbaty od 1 kwietnia 2013 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK