| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Ewidencja składu podatkowego - nowe zasady od marca 2013

Ewidencja składu podatkowego - nowe zasady od marca 2013

Podmioty prowadzące skład podatkowy mają obowiązek prowadzenia specjalnej ewidencji (zwanej ewidencją składu podatkowego). Co ważne, począwszy od 6 marca 2013 r. doszło do pewnych modyfikacji w zasadach jej prowadzenia - o czym przedsiębiorcy winni pamiętać.

Podstawą prawną wprowadzonych od 6 marca 2013 r. zmian jest rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 lutego 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków prowadzenia składów podatkowych oraz ewidencji przez podmioty prowadzące składy podatkowe (Dz. U. z 2013, poz. 225).


Zamknięcie i podsumowanie ewidencji


Począwszy od 6 marca 2013 r. podmiot prowadzący skład podatkowy dokonuje zamknięcia ewidencji (składu podatkowego) i jej podsumowania za każdy miesiąc kalendarzowy, nie później niż w terminie 3 dni po upływie ostatniego dnia każdego miesiąca.

Obowiązek ten dotyczy zarówno podmiotów prowadzących ewidencję w formie papierowej jak również w formie elektronicznej. Przy czym przepisy nie definiują jak należy rozumieć owo zamknięcie i podsumowanie ewidencji.

W mojej ocenie, czynności te powinny polegać na ostatecznym sprawdzeniu i zatwierdzeniu wpisów dokonanych w danym miesiącu oraz podsumowaniu poszczególnych kolumn w prowadzonej ewidencji.

Pewne wątpliwości powstają odnośnie tego, za który miesiąc należy dokonać pierwszego zamknięcia i podsumowania ewidencji w określony wyżej sposób.

Skoro, termin na dokonanie zamknięcia i podsumowania ewidencji wynosi 3 dni po upływie ostatniego dnia każdego miesiąca, a nowe przepisy weszły w życie od 6 marca 2013 r., to przyjąć trzeba, że obowiązek zamknięcia i podsumowania ewidencji w oparciu o nowe regulacje nie ma zastosowania do ewidencji składu podatkowego prowadzonej za miesiąc luty 2013 r.

 Tym samym, pierwsze zamknięcie i podsumowanie ewidencji składu podatkowego w oparciu o nowe przepisy powinno być dokonane za miesiąc marzec 2013 r.

Kiedy nabywca towaru od zagranicznego dostawcy musi sam rozliczyć VAT?

Kasy rejestrujące od 1 kwietnia 2013 r.


Obowiązki podmiotu prowadzące ewidencję w formie elektronicznej


Należy również pamiętać, że począwszy od 6 marca 2013 r. wprowadzono zasadę, iż podmiot prowadzący skład podatkowy prowadzący ewidencję w formie elektronicznej przekazuje właściwemu naczelnikowi urzędu celnego raport z zamknięć i podsumowań ewidencji za każdy rok kalendarzowy.

Podmioty prowadzące ewidencję składu podatkowego w formie elektronicznej mają obowiązek przekazywać raportu właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w terminie do 31 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, za który raport jest przekazywany.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK