| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Czynności nieodpłatne - jak rozliczać VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Czynności nieodpłatne - jak rozliczać VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Opodatkowaniu VAT podlegają również niektóre dokonywane przez podatników tego podatku czynności nieodpłatne, tj. nieodpłatne dostawy towarów oraz nieodpłatnie świadczone usługi. Z dniem 1 kwietnia 2013 r. niektóre przepisy określające zakres opodatkowania VAT czynności nieodpłatnych uległy zmianie.


Nieodpłatne przekazanie wydobytych towarów


Należy zauważyć, że obowiązująca od 1 kwietnia 2013 r. treść art. 7 ust. 2 ustawy o VAT nie wymienia towarów wydobytych przez podatników. Wydobycie towarów nie jest ani nabyciem towarów, ani wytworzeniem towarów, ani żadnym z pozostałych zdarzeń wymienionych w zdaniu kończącym art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. O tym, że są to różne zdarzenia, świadczy - przykładowo - treść art. 11 ust. 1 oraz art. 13 ust. 3 ustawy o VAT, gdzie wydobycie wymieniane jest jako odrębny od wytworzenia i nabycia sposób wejścia w posiadanie towarów. Należy w związku z tym przyjąć, że nieodpłatne przekazywanie towarów wydobytych przez podatników nie podlega opodatkowaniu, nawet jeżeli przy ich wydobyciu podatnikom przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Oczywiście przyjęcie takiego stanowiska obarczone jest dużym ryzykiem. Ewentualną decyzję o nieopodatkowywaniu wydobywanych towarów powinni więc podejmować tylko podatnicy, którzy takie ryzyko są gotowi podjąć.

Nowa definicja terenów budowlanych a zwolnienie z VAT przy sprzedaży gruntów

Zapraszamy na forum o podatku VAT


PRZYKŁAD 2

Kopalnia przekazuje swoim pracownikom oraz emerytom węgiel (jako deputaty węglowe). Jest to węgiel wydobywany przez kopalnię, a więc jego nieodpłatne przekazywanie - zgodnie z literalną treścią przepisów obowiązujących od 1 kwietnia 2013 r. - nie podlega opodatkowaniu VAT (mimo że przy jego wydobyciu kopalni przysługiwało prawo do odliczenia). Rezygnując z opodatkowywania nieodpłatnie przekazywanego węgla, kopalnia musi się jednak liczyć z ewentualnością sporu z organami podatkowymi.


Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule:
Jak rozliczać VAT od czynności nieodpłatnych od 1 kwietnia 2013 r. >>

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK