| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Wycofanie samochodu z działalności - skutki w VAT w 2013 r.

Wycofanie samochodu z działalności - skutki w VAT w 2013 r.

Samochód został kupiony na fakturę VAT marża, więc nie został naliczony VAT. Pojazd był kilkakrotnie naprawiany i od tych zakupów odliczaliśmy VAT. Z faktur tych wynika, że nabyliśmy usługi naprawy (wartość wymienianych części została wliczona w wartość usługi). Teraz wycofujemy samochód z działalności i przekazujemy go na cele osobiste. Czy to przekazanie podlega VAT?

 

RADA

 

Nie, to przekazanie nie podlega opodatkowaniu VAT, również po 1 kwietnia 2013 r.

 

UZASADNIENIE

 

Od 1 kwietnia 2013 r. nieodpłatną dostawę towarów uznaje się za dostawę podlegającą opodatkowaniu VAT, gdy podatnikowi przysługiwało prawo (w całości lub w części) do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu przekazywanych nieodpłatnie towarów, a także ich części składowych (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT). Oznacza to, że jeśli przy zakupie samochodu nie odliczyliśmy VAT, ale przysługiwało nam prawo do odliczenia VAT od zakupu części składowych, musimy rozważyć, czy takie przekazanie podlega VAT. Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach do zmian od 1 kwietnia br. określiło, jak zbadać, czy nieodpłatne przekazanie podlega VAT:

Przy badaniu, czy nieodpłatnie przekazywane towary w ogóle podlegają podatkowi VAT, należy określić, czy przekazywany towar ma wartość użytkową (konsumpcyjną) z punktu widzenia nabywcy. Jeżeli przekazywany nieodpłatnie towar nie miałby dla nabywcy żadnej wartości użytkowej (konsumpcyjnej), to wówczas przekazanie takiego towaru nie podlegałoby opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zobacz e-poradnik „Samochód w firmie” dostępny na www.inforfk.pl


UWAGA!

Według MF nieodpłatne przekazanie towaru nie podlega VAT, nawet gdy przekazującemu przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy jego nabyciu i nie są to prezenty o małej wartości ani próbki, jeżeli towar ten nie ma dla obdarowanego wartości użytkowej.


Wydatki w podróży służbowej - odliczanie VAT

Ułatwienia w płaceniu VAT dla portów morskich

Zmiany w VAT 2013

Jest to nowość, gdyż do tej pory to, czy otrzymany towar ma dla obdarowanego wartość użytkową, nie miało znaczenia. Zmiana stanowiska nie wynika ze zmiany przepisów od 1 kwietnia br. Niemniej jest korzystna dla podatnika.

W praktyce nie będzie proste ustalenie, czy przekazanie towaru, w którym wymieniono części składowe, podlega VAT, gdyż wymaga uwzględnienia wielu aspektów. Gdy uznamy, że samochód ma wartość użytkową, aby ocenić, czy w danym przypadku będziemy mieć do czynienia z czynnością podlegającą VAT, należy zbadać:

Krok 1: Czy zamontowanie tych towarów w samochodzie nastąpiło w ramach dostawy towarów czy świadczenia usług; tylko w przypadku gdy miała miejsce dostawa towarów, spełniona zostanie wstępna przesłanka ewentualnego opodatkowania.


Przykład

Jan Kowalski kupił samochód na fakturę VAT marża. Pojazd był użytkowany w prowadzonej przez niego firmie jako środek trwały. W trakcie użytkowania samochód był kilkakrotnie remontowany i były wymieniane części. Za każdym razem podatnik otrzymywał fakturę z zakładu za usługę naprawy, w której wartość były wliczane wymienione części. Z faktur tych odliczał VAT. W takim przypadku, przekazując samochód na cele osobiste, nie musi naliczyć VAT.

reklama

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »