| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Przekazanie towarów do utylizacji - rozliczenie VAT

Przekazanie towarów do utylizacji - rozliczenie VAT

Zamierzamy pozbyć się towarów handlowych, których nie udało się sprzedać. Czy przekazanie towarów do utylizacji powoduje obowiązek naliczenia i odprowadzenia VAT?


RADA

 

Przekazanie towarów handlowych do utylizacji nie powoduje obowiązku rozliczenia należnego VAT z tytułu tej czynności.

 

UZASADNIENIE

 

Aby odpowiedzieć na pytanie, należy ustalić, czy przekazanie towarów do utylizacji możemy zakwalifikować jako dostawę towarów według ustawy o VAT. Dostawa towarów podlegająca VAT ma miejsce, gdy dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ustawy o VAT).

Przekazanie posiadanych na cele prowadzonej działalności towarów handlowych do utylizacji nie spełnia przesłanek, aby uznać je za dostawę podlegającą VAT, z tego względu, że w procesie utylizacji zostają one zniszczone, przez co nie dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Oznacza to w konsekwencji, że czynność taka nie podlega opodatkowaniu VAT.

W tym przypadku nie dochodzi też do świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy. Zarówno przedsiębiorca, jak i firma dokonująca przerobu nie odnoszą żadnych korzyści z tego tytułu.

Odliczenie VAT z faktur przesłanych e-mailem lub faksem

Faktura korygująca zmniejszająca podatek, gdy usługa nie podlega VAT

Stanowisko to potwierdzają organy skarbowe, czego przykładem mogą być wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie interpretacje w indywidualnej sprawie: z 22 maja 2012 r. (sygn. IPPP3/443-488/12-2/BH) oraz z 23 stycznia 2013 r. (sygn. IPPP2/443-1152/12-2/RR).

Pełna treść interpretacji jest dostępna na www.inforfk.pl w zakładce Interpretacje

Przekazania towarów do utylizacji nie należy dokumentować fakturą. Firma powinna jednak zadbać o odpowiednie ich udokumentowanie w formie protokołu, w którym należałoby określić nazwę, ilość i wartość towarów przekazanych do utylizacji. Ponadto od firmy, która dokona utylizacji, powinna otrzymać stosowny dokument, zawierający masę zutylizowanego towaru.

W omawianej sytuacji nie powstanie również obowiązek korekty odliczonego VAT od zakupu zutylizowanych towarów.

Wycofanie samochodu z działalności - skutki w VAT w 2013 r.

Wprawdzie przepis art. 91 ustawy przewiduje obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego m.in. w sytuacji zmiany przeznaczenia posiadanych towarów z czynności dających prawo do odliczenia VAT na czynności niedające takiego prawa, jednak nie znajdzie on tu zastosowania. Przemawia za tym fakt, że przeznaczeniem towarów handlowych była ich odsprzedaż, a nie likwidacja. Zgodnie z zasadą odliczania niezwłocznego, określając prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego, należy mieć na względzie przeznaczenie kupionego towaru lub usługi w momencie ich zakupu.

UWAGA!

Przekazanie do utylizacji towarów handlowych nie podlega opodatkowaniu VAT. Nie rodzi również obowiązku korekty odliczonego od ich zakupu podatku naliczonego.

W konsekwencji należy uznać, że utylizacja towarów handlowych nie została wymieniona w żadnym z przepisów ustawy o VAT jako przesłanka skutkująca obowiązkiem dokonania korekty podatku naliczonego.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »