| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak wpisać do pkpir odsetki od kredytu obrotowego

Jak wpisać do pkpir odsetki od kredytu obrotowego

Jak należy zaksięgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (pkpir) prowadzonej metodą uproszczoną odsetki od wykorzystanej kwoty kredytu obrotowego naliczone i pobrane przez bank w ostatnim dniu miesiąca?

Wyciąg jest sporządzany automatycznie przez bank pierwszego dnia każdego miesiąca. W związku z tym, przykładowo, odsetki zostały naliczone i pobrane 31 marca 2013 r., a wyciąg został sporządzony 1 kwietnia 2013 r.


RADA

Odsetki naliczone i pobrane przez bank w ostatnim dniu miesiąca należy zaliczyć do kosztów w pkpir w dniu wystawienia wyciągu bankowego, na którym zostały ujęte. Szczegóły - w uzasadnieniu.


Posłuchaj audycji RADIA INFOR PL „Rozliczenie kosztów pożyczek i kredytów” dostępnej na www.inforfk.pl


UZASADNIENIE

Kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof, tj. w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Z art. 23 ust. 1 pkt 32 updof wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Oznacza to, że odsetki od wykorzystanej kwoty kredytu obrotowego stanowią koszt uzyskania przychodu dopiero wówczas, gdy zostaną pobrane przez bank. Nie oznacza to jednak, że należy je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dniu, w którym zostały pobrane. Odsetki od kredytu stanowią koszt pośredni. Tego rodzaju koszty są potrącane w dacie ich poniesienia.

Z kolei za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania kosztu. Datą poniesienia kosztu jest więc w tym przypadku data wystawienia wyciągu bankowego (art. 22 ust. 6b updof).

Zmiany w PKPiR oraz ewidencji przychodów

Jak zaewidencjonować w pkpir fakturę za leasing

Koszty są uwzględniane w rachunku podatkowym na podstawie dowodów księgowych. Są one podstawą zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Dowodem księgowym są m.in. dowody opłat pocztowych i bankowych (§ 13 pkt 4 rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir). Wyciąg bankowy, o którym mowa w pytaniu, jest więc dowodem zapłaty odsetek bankowych i na jego podstawie należy dokonać zapisu w pkpir pod datą jego wystawienia. Potwierdzają to organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 7 lipca 2010 r., sygn. IPPB5/423-279/10-2/AJ, czytamy, że:

Zgodnie z art. 728 § 2 ustawy z 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm. - zwanej dalej „kc”) bank jest obowiązany przesyłać posiadaczowi co najmniej raz w miesiącu bezpłatnie wyciąg z rachunku z informacją o zmianach stanu rachunku i ustaleniem salda, chyba że posiadacz wyraził pisemnie zgodę na inny sposób informowania o zmianach stanu rachunku i ustaleniu salda. (...)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »