| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Najważniejsze obowiązki płatników podczas kontroli ZUS

Najważniejsze obowiązki płatników podczas kontroli ZUS

Płatnik, którego kontroluje ZUS, ma obowiązek udostępnić wszelką dokumentację związaną z zakresem kontroli, sporządzić i wydać kopie tych dokumentów, udzielić wszelkich niezbędnych wyjaśnień, a także zapewnić właściwe warunki do przeprowadzenia kontroli przez ZUS.

 

Zapewnienie warunków do przeprowadzenia kontroli

Kontrolę przeprowadza się w miejscach wskazanych w art. 90 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - w siedzibie płatnika składek oraz w miejscach prowadzenia przez niego działalności. Za zgodą kontrolowanego płatnika składek kontrola może zostać przeprowadzona w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (mimo zapewnienia warunków technicznych, o których mowa w art. 88 ust. 1 pkt 3 powołanej wyżej ustawy), jeżeli może to usprawnić prowadzenie kontroli. Zgodę na prowadzenie czynności kontrolnych w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych płatnik składek wyraża na piśmie.

Kto może ubiegać się o umorzenie składek ZUS

Minimalna składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2013 r.

Czynności kontrolne bez zgody płatnika składek prowadzi się w siedzibie terenowej jednostki organizacyjnej ZUS w przypadku, gdy wyznaczone przez płatnika składek pomieszczenie (art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych):

● nie spełnia warunków technicznych (w szczególności: brak miejsca do pisania, siedzenia, niska temperatura, brak zabezpieczenia przed hałasem, stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia);

● nie posiada zabezpieczenia przed uszkodzeniem lub zniszczeniem oraz dostępem do dokumentacji przez osoby nieuprawnione.

Czynności kontrolne bez zgody płatnika składek prowadzi się w siedzibie terenowej jednostki organizacyjnej, jeżeli charakter czynności tego wymaga (art. 90 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych), tj. gdy:

● zachodzi konieczność przesłuchania świadka, ubezpieczonego - byłego pracownika płatnika składek,

● płatnik składek nie zgłosił zmiany adresu siedziby do Zakładu, jak również nie dokonał wykreślenia i zmiany adresu siedziby firmy w ewidencji działalności gospodarczej lub KRS, a pod wskazanym adresem działalność nie jest prowadzona.

 Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: Jakie są najważniejsze obowiązki płatników podczas kontroli ZUS >>

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK