| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Najważniejsze obowiązki płatników podczas kontroli ZUS

Najważniejsze obowiązki płatników podczas kontroli ZUS

Płatnik, którego kontroluje ZUS, ma obowiązek udostępnić wszelką dokumentację związaną z zakresem kontroli, sporządzić i wydać kopie tych dokumentów, udzielić wszelkich niezbędnych wyjaśnień, a także zapewnić właściwe warunki do przeprowadzenia kontroli przez ZUS.

 

Zapewnienie warunków do przeprowadzenia kontroli

Kontrolę przeprowadza się w miejscach wskazanych w art. 90 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - w siedzibie płatnika składek oraz w miejscach prowadzenia przez niego działalności. Za zgodą kontrolowanego płatnika składek kontrola może zostać przeprowadzona w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (mimo zapewnienia warunków technicznych, o których mowa w art. 88 ust. 1 pkt 3 powołanej wyżej ustawy), jeżeli może to usprawnić prowadzenie kontroli. Zgodę na prowadzenie czynności kontrolnych w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych płatnik składek wyraża na piśmie.

Kto może ubiegać się o umorzenie składek ZUS

Minimalna składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2013 r.

Czynności kontrolne bez zgody płatnika składek prowadzi się w siedzibie terenowej jednostki organizacyjnej ZUS w przypadku, gdy wyznaczone przez płatnika składek pomieszczenie (art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych):

● nie spełnia warunków technicznych (w szczególności: brak miejsca do pisania, siedzenia, niska temperatura, brak zabezpieczenia przed hałasem, stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia);

● nie posiada zabezpieczenia przed uszkodzeniem lub zniszczeniem oraz dostępem do dokumentacji przez osoby nieuprawnione.

Czynności kontrolne bez zgody płatnika składek prowadzi się w siedzibie terenowej jednostki organizacyjnej, jeżeli charakter czynności tego wymaga (art. 90 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych), tj. gdy:

● zachodzi konieczność przesłuchania świadka, ubezpieczonego - byłego pracownika płatnika składek,

● płatnik składek nie zgłosił zmiany adresu siedziby do Zakładu, jak również nie dokonał wykreślenia i zmiany adresu siedziby firmy w ewidencji działalności gospodarczej lub KRS, a pod wskazanym adresem działalność nie jest prowadzona.

 Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: Jakie są najważniejsze obowiązki płatników podczas kontroli ZUS >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »