| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak zaewidencjonować w pkpir przychód z działalności turystycznej

Jak zaewidencjonować w pkpir przychód z działalności turystycznej

Rozpocząłem działalność gospodarczą w zakresie usług turystycznych opodatkowaną według procedury VAT marża. Czy w pkpir jako przychód będę wykazywał wyłącznie uzyskaną marżę?

RADA

Podatnik świadczący usługi turystyczne opodatkowane według procedury VAT marża w pkpir jako przychód wykazuje kwotę należności za sprzedaną usługę turystyczną pomniejszoną o VAT należny od marży, a nie wyłącznie marżę. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że podatnik świadczy usługi turystyczne opodatkowane według procedury VAT marża. Aby ustalić, co jest jego przychodem z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, należy odwołać się do art. 14 ust. 1 updof. Z przepisu tego wynika, że za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o VAT należny.

Oznacza to, że u podatnika, o którym mowa w pytaniu, przychodem z tytułu usług turystycznych opodatkowanych według procedury VAT marża jest kwota należności za sprzedaną usługę turystyczną pomniejszona o VAT należny od marży.

PKPiR 2013 - przewodnik po zmianach

Jak dokonać w pkpir korekty kosztów


UWAGA!

Od 2013 r. podmiot świadczący usługi turystyczne opodatkowane według procedury VAT marża na wystawianych fakturach powinien wpisywać wyrazy „procedura marży dla biur podróży” zamiast „faktura VAT marża”.


Taki sposób ustalania przychodu w przypadku świadczenia usług turystycznych opodatkowanych według procedury VAT marża potwierdzają również organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 marca 2008 r., sygn. IBPB1/415-326/07/MW, czytamy, że:

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy, należy stwierdzić, iż nie jest możliwe ewidencjonowanie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wyłącznie marży. Ze złożonego wniosku wynika bowiem, iż wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług turystycznych rozliczaną fakturami VAT marża, zgodnie z wymogami ustawy o podatku od towarów i usług. Dlatego też zapisy dotyczące przychodów ze sprzedaży usług turystycznych winny być dokonywane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie prawidłowych dowodów księgowych, a następnie pomniejszone zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych o należny (wyliczony od marży) podatek od towarów i usług.

Podatnik świadczący usługi turystyczne opodatkowane według procedury VAT marża powinien wyliczony w powyższy sposób przychód ująć w kolumnie 7 pkpir - wartość sprzedanych towarów i usług.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »