| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Akcyza na węgiel - nabycie wewnątrzwspólnotowe

Akcyza na węgiel - nabycie wewnątrzwspólnotowe

Na jakich warunkach możliwe jest zwolnienie z akcyzy na węgiel? Czy w przypadku gdy podmiot będzie dokonywał jednorazowo nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów węglowych, których ilość nie będzie przekraczać 200 kg będzie on zobowiązany do wystawienia i dołączenia do przemieszczanych wyrobów dokumentu dostawy?


Akcyza na węgiel - warunki zwolnienia


Podmiot prowadzi działalność gospodarczą polegającą na uprawie roślin ozdobnych. W celu utrzymania prawidłowej temperatury potrzebnej do wzrostu roślin zużywa on do ogrzania szklarni węgiel kamienny. W okresie zimowym podmiot zużywa duże ilości węgla, które nabywa od podmiotu czeskiego i własnym transportem przemieszcza na terytorium kraju.

W związku z takim przemieszczeniem, które zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym stanowi nabycie wewnątrzwspólnotowe, podmiot dla zachowania zwolnienia wynikającego z art. 31a ust. 1 pkt 3 ustawy jest obowiązany do wystawienia i dołączenia do przemieszczanych wyrobów węglowych dokumentu dostawy.

Ze względu na zbliżający się okres letni podmiot zamierza dokonywać zakupu wyrobów węglowych systematycznie w miarę potrzeb, jednak jednorazowo zakup nie będzie przekraczać 200 kg.


Wyjaśnienia Krajowej Informacji Podatkowej


W myśl art. 31a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.), zwalnia się od akcyzy nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów węglowych przez (...) podmiot korzystający ze zwolnienia, o którym mowa w ust. 2.

Hodowca kwiatów korzysta ze zwolnienia wymienionego w cytowanym art. 31a ust. 2 pkt 6 ustawy jako zużycie wyrobów węglowych w pracach ogrodniczych.

Warunkiem dla zachowania zwolnienia z akcyzy na węgiel jest dołączenie do przemieszczanych wyrobów węglowych dokumentu dostawy - art. 31a ust. 3 pkt 3 ustawy.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy (tj. Dz. U. z 12 lutego 2013 r. poz. 196 ), zobowiązuje podmiot, który korzysta ze zwolnienia i dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego do wystawienia dokumentu dostawy - par. 2 ust. 1 pkt 6.

Akcyza na gaz ziemny 2013

Zapraszamy na forum o podatkach

Natomiast zgodnie z par. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie warunków stosowania zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 14 lutego 2013 r. poz. 213) w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego przez podmiot korzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 31a ust. 2 ustawy wyrobów węglowych w ilości nieprzekraczającej 200 kg jednorazowo, dla zastosowania zwolnienia od akcyzy nie musi być spełniony warunek, o którym mowa w art. 31a ust. 3 pkt 3 ustawy.

Zatem w związku z cytowanymi przepisami, podmiot prowadzący opisaną wyżej działalność nie będzie zobowiązany do wystawienia jak i dołączenia do przemieszczanych przez siebie wyrobów węglowych dokumentu dostawy, jeżeli jednorazowo nabycie wewnątrzwspólnotowe nie przekroczy ilości 200 kg.

Zwrot akcyzy - nowy wzór wniosku

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK