| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Zwolnienie z podatku należności licencyjnych

Zwolnienie z podatku należności licencyjnych

Od początku lipca 2013 r. ma zastosowanie zwolnienie z podatku u źródła w przypadku odsetek i należności licencyjnych. Jakie warunku muszą być spełnione, by należności licencyjne mogły skorzystać ze zwolnienia?

Analiza obu regulacji prowadzi do wniosku, iż wszelkie płatności przekazywane nierezydentom, począwszy od wskazanej daty, mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na przedstawionych zasadach.

Stanowi to również konsekwencję przyjętego przez nasz system prawny mechanizmu poboru podatku u źródła, gdzie inny podmiot (odbiorca należności) jest podatnikiem, a inny (spółka), jest zobowiązany jako płatnik, pobierać w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Podatek u źródła jest należnością potrącaną w dniu dokonywania zapłaty, co prowadzi do wniosku, że dzień wypłaty należności nierezydentowi jest tożsamy z dniem uzyskania przez niego przychodu (tak np.: Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 21 czerwca 2012 r.).

Faktura korygująca 2013

Zatem z chwilą uregulowania zobowiązania powstaje obowiązek zapłaty podatku, przy uwzględnieniu stawki obowiązującej na ten dzień.

Dodatkowo trzeba zauważyć, iż określając datę rozpoczęcia obowiązywania omawianego zwolnienia, ustawodawca posługuje się pojęciem „przychodów (dochodów) uzyskanych” (a nie np. należnych), od tej daty, co  sugeruje, że o stosowaniu zwolnienia decyduje sam moment faktycznego otrzymania należności.

Likwidacja zwrotu VAT za materiały budowlane z końcem 2013 r.


Istotne jest więc, w jakim przedziale czasowym wypłacana jest należność (przed czy po dniu 1 lipca 2013 r.), a nie jakiego okresu będzie dotyczyła, w związku z czym o zastosowaniu zwolnienia decyduje moment płatności. W efekcie płatnik, przy spełnieniu wymogów zastosowania zwolnienia, nie będzie zobowiązany do pobrania zryczałtowanego podatku od należności wypłacanej w np. lipcu b.r, pomimo, że dotyczy ona wcześniejszych miesięcy. Warto również mieć na uwadze, że zwolnienie podatkowe nie wiąże się z możliwością odstąpienia od obowiązków w zakresie sporządzania informacji IFT 2/2R.

Dorota Gaweł, Konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

 

reklama

Autorzy:

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »