| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Zwolnienie z podatku należności licencyjnych

Zwolnienie z podatku należności licencyjnych

Od początku lipca 2013 r. ma zastosowanie zwolnienie z podatku u źródła w przypadku odsetek i należności licencyjnych. Jakie warunku muszą być spełnione, by należności licencyjne mogły skorzystać ze zwolnienia?

Kontrahent zagraniczny wystawił na przedsiębiorcę fakturę z tytułu opłat za korzystanie ze znaku towarowego za miesiąc maj, z terminem płatności przypadającym do dnia 30 czerwca 2013 r. Spółka wypłacająca należności za granicę, standardowo realizuje przelewy raz w miesiącu, tj. na początku kolejnego miesiąca. Czy powyższa płatność, będzie więc mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku u źródła, które rozpoczęło obowiązywanie z dniem 1 lipca 2013 r.?


Podatek u źródła


Co do zasady, należności, o jakich mowa w art. 21 ust.1 pkt 1 ustawy o CIT, uzyskane na terytorium Polski przez nierezydentów są opodatkowane podatkiem u źródła, według stawki 20%.

W zakresie tego przepisu, poza odsetkami, mieszczą się również przychody z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).


Zwolnienie z podatku


Docelowo, ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw z dnia 18 listopada 2004 r. (Dz.U. Nr 254, poz. 2533), ustawodawca przewidział zwolnienie z opodatkowania wskazanych przychodów z odsetek i należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, pod określonymi w tym przepisie warunkami.

Treść art. 7 ww. ustawy nowelizującej wskazuje, że zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów (dochodów) uzyskanych od dnia 1 lipca 2013 r. Do tego czasu stawka podatku dochodowego od tych przychodów ulegała stopniowemu obniżeniu i do dnia 30 czerwca 2013 r., wynosiła 5%. Natomiast począwszy od dnia 1 lipca 2013 r., na warunkach wskazanych w treści art. 21 ust. 3-8 ustawy o CIT, zakończył się okres przejściowy i możliwe jest całkowite zwolnienie z opodatkowania wypłacanych należności.

Zapraszamy na forum o podatku CIT

Jak rozpoznać przychód podatkowy w sytuacji potrącenia wierzytelności


Przychody uzyskane od 1 lipca 2013 r.


Zgodnie z art. 7 ustawy nowelizującej, omawiane zwolnienie ma zastosowanie do przychodów (dochodów) uzyskanych od dnia 1 lipca 2013 r. Przy czym rozważając przedstawiony przypadek, treść tego przepisu należałoby interpretować łącznie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, wskazującym, iż podmioty, które dokonują wypłat należności z tytułów wskazanych w art. 21 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Przekazanie składników majątkowych pracownikom - skutki w CIT

reklama

Polecamy artykuły

Autorzy:

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK