| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Czynsz z umowy najmu w pkpir

Czynsz z umowy najmu w pkpir

Jak wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (pkpir) czynsz otrzymany przed terminem wynikającym z umowy najmu?

Czynsz z umowy najmu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (pkpir) - jak wykazać?


PROBLEM

Od maja br. prowadzę działalność w zakresie najmu dwóch lokali użytkowych. Z umów, które zawarłem, wynika, że czynsze są płatne „z góry” do 5. dnia danego miesiąca. Jak powinieniem wykazać przychód z takiego najmu, jeżeli za czerwiec otrzymałem od jednego z wynajmujących czynsz nie 5 czerwca, a już 31 maja br.?


RADA

Niezależnie od terminu zapłaty czynszu przez najemców powinien Pan go zawsze wykazywać w miesiącu, za który jest należny. Kwotę czynszu należy wpisać do kolumny 2 pkpir z ostatnim dniem miesiąca, za który jest należny. Szczegóły - w uzasadnieniu.


UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że świadczy Pan usługi najmu. Dla usług tych ustalił Pan miesięczne okresy rozliczeniowe. W związku z tym przychód powstanie w tym przypadku na zasadzie określonej w art. 14 ust. 1e updof. Z przepisu tego wynika, że jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

A zatem w opisanej przez Pana sytuacji przychody ze świadczenia usług najmu rozliczanych miesięcznie powstają w ostatnich dniach poszczególnych miesięcy. Bez znaczenia w tym przypadku jest data wpływu czynszu za dany miesiąc, tj. czy wpłynął w terminie, po terminie, czy przed terminem. Kwotę czynszu należy wpisać do kolumny 2 pkpir z ostatnim dniem miesiąca, za który jest należny.

PKPiR 2013 - przewodnik po zmianach

Jak dokonać w pkpir korekty kosztów

Przedstawiony sposób ustalania momentu powstania przychodu z tytułu świadczenia usług najmu rozliczanych miesięcznie potwierdzają organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 31 sierpnia 2011 r., sygn. IBPBI/1/415-593/11/AB, czytamy, że:

Zarówno w zawartym pomiędzy najemcą a Spółką aneksem do umowy najmu, jak i w samej umowie najmu wskazano okresy rozliczeniowe. Strony przyjęły okres miesięczny dla naliczania czynszu należnego wynajmującemu za wykonaną usługę, a zatem art. 14 ust. 1e u.p.d.o.f. ma w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie. Fakt, iż najemca opłacił czynsz z góry za dwa lata, pozostaje bez wpływu na sytuację Spółki. Należy więc uznać, iż momentem powstania przychodu z tytułu otrzymania przez Spółkę zapłaty z góry za najem lokalu użytkowego za miesiące maj 2011 r. - kwiecień 2013 r. będą ostatnie dni miesięcy od maja 2011 r. do kwietnia 2013 r. Kwota przychodu będzie stanowiła każdorazowo 1/24 kwoty zapłaconej przez najemcę, tj. 40 410,00 zł (miesięczny czynsz najmu).

Zapraszamy na forum PIT i PKPiR


PRZYKŁAD

31 maja br. podatnik otrzymał czynsz najmu za lokal użytkowy za czerwiec w kwocie netto 1500 zł. Przychód z tego tytułu nie powstał jednak w maju, tj. w miesiącu otrzymania pieniędzy, lecz dopiero 30 czerwca (tj. w ostatnim dniu miesiąca, którego czynsz dotyczy). Przychód ten należy wykazać w czerwcu z datą 30 czerwca jako datą zdarzenia gospodarczego wpisaną w kolumnie 2.


Wyciąg z pkpir za czerwiec 2013 r.

 

Lp.

Data zdarzenia gospodarczego

Nr dowodu księgowego

Opis zdarzenia gospodarczego

Pozostałe przychody

Razem przychód

1

2

3

6

8

(7+8)

18

30.06.2013

Faktura nr 4/06/2013

Czynsz najmu

1500 zł

1500 zł


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 14 ust. 1e ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 21

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

CZYTAJ TAKŻE

„Jak opodatkować najem kilku apartamentów nad morzem” - Mk nr 12/2012 - dostępny na www.mk.infor.pl

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK