| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Zbiorcza faktura korygująca - zwrot towarów

Zbiorcza faktura korygująca - zwrot towarów

Czy można wystawić zbiorczą fakturę korygującą na zwrot towarów z różnych faktur pierwotnych? Jakie są zasady wystawiania zbiorczych faktur korygujących?

Prezenty o małej wartości i próbki towarów w ustawie o VAT w 2013 roku


Zbiorcza faktura korygująca kilka faktur VAT


Można wystawić jedną fakturę korygującą do kilku faktur dokumentujących dostawy zwracanych towarów. Nie będzie to jednak zbiorcza faktura w rozumieniu przepisów rozporządzenia w sprawie faktur. W odróżnieniu od zbiorczej faktury korygującej „normalna” faktura korygująca do kilku dostaw musi zawierać m.in. numery korygowanych faktur i daty ich wystawienia.


W przepisach jest tylko zbiorcza faktura korygująca udzielone rabaty


Przepisy rozporządzenia w sprawie faktur przewidują możliwość wystawiania zbiorczej faktury korygującej (§ 13 ust. 3 rozporządzenia), jednak może to mieć miejsce w przypadku, gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie, np. z tytułu osiągnięcia określonego pułapu wartości zakupów, dokonania płatności w określonym czasie (§ 13 ust. 3 i 4 rozporządzenia). Elementy takiej faktury są wówczas ograniczone do minimum.

Jednak w omawianym przypadku przepisy nie wskazują, aby ta zasada mogła mieć również zastosowanie do zwrotu towarów, których sprzedaż została uprzednio udokumentowana odrębnymi fakturami.

Dlatego w sytuacji przedstawionej w pytaniu firma nie może wystawić zbiorczej faktury korygującej na zwrot towarów udokumentowanych różnymi fakturami, w rozumieniu przepisów rozporządzenia. Jak zatem należy udokumentować ten zwrot?

Regulacja § 13 ust. 2 rozporządzenia w sprawie faktur określa dane, jakie powinna zawierać faktura korygująca wystawiona w przypadku udzielenia rabatu w odniesieniu do jednej lub więcej niż jednej dostawy towarów lub usług. Przepis § 13 ust. 5 rozporządzenia wskazuje przy tym, że takie same dane powinna zawierać również faktura korygująca w przypadku zwrotu sprzedawcy towarów. Zatem w razie zwrotu towarów faktura powinna zawierać, poza oznaczeniem „KOREKTA” albo „FAKTURA KORYGUJĄCA”, co najmniej następujące dane:

1) numer kolejny i datę jej wystawienia;

2) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a) określone w § 5 ust. 1 pkt 1-6, tj.

- datę wystawienia faktury pierwotnej i jej numer,

- nazwy sprzedawcy i nabywcy towaru (usługi) ich adresy i numery NIP,

- datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów,

b) nazwę (rodzaj) zwróconego towaru;

3) kwotę zwróconych towarów,

4) kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Jeżeli zwracany towar podlega opodatkowaniu różnymi stawkami, wartość zwróconych towarów oraz kwotę zmniejszenia podatku należnego należy podać w podziale na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.

Eksport i import w ustawie o VAT 2013

Kasy fiskalne 2013 / 2014 - ewidencja oczywistych pomyłek

Należy zauważyć, że wymogi te wskazują na przyjęcie stanowiska, iż faktura korygująca w tej sytuacji może odnosić się również do jednej lub więcej niż jednej dostawy. Nie oznacza to jednak, że dotyczy to przypadku udokumentowania fakturą kilku odrębnych dostaw towarów lub usług. Należy przyjąć, że jedną fakturą korygującą możemy korygować kilka dostaw udokumentowanych różnymi fakturami. Przepisy tego nie zabraniają.

Nawet przed wprowadzeniem przepisów dotyczących wystawiania faktur zbiorczych do udzielonych rabatów sądy uznawały, że nie ma żadnych prawnych przeszkód, aby faktura korygująca miała charakter zbiorczy i odnosiła się do kilku faktur sprzedaży za dany przedział czasowy (wyrok NSA z 14 grudnia 2010 r., I FSK 16/10).

Taka faktura korygująca nie będzie jednak korzystać z uprawnień przewidzianych dla zbiorczych faktur korygujących. W tym przypadku istotne jest podanie w niej dat i numerów pierwotnych faktur, nazwy towarów, co w przypadku zbiorczych faktur nie jest konieczne.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Fiuk

Doradca ekonomiczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »