| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Udostępnienie leasingowanych samochodów pracownikom nie podlega VAT

Udostępnienie leasingowanych samochodów pracownikom nie podlega VAT

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Do prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje samochody osobowe na podstawie zawartych w 2012 r. umów leasingu. Samochody są również wykorzystywane przez pracowników spółki do celów prywatnych, ale użytkujący je pracownicy na podstawie zawartych umów nie są obciążani kosztami ich używania. Czy nieodpłatne używanie samochodów przez pracowników dla celów osobistych podlega opodatkowaniu VAT?

 Samochody w leasingu używane przez pracowników a VAT

Nie. Nieodpłatne udostępnianie pracownikom do celów prywatnych samochodów osobowych użytkowanych na podstawie umowy leasingu do 31 grudnia 2013 r. nie podlega opodatkowaniu VAT.

Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Na podstawie art. 5 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym przepis art. 8 ust. 2 ustawy o VAT nie ma zastosowania w przypadku wykorzystywania przez podatnika, na cele niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, przy nabyciu których miał on ograniczone prawo do odliczenia VAT. Inaczej mówiąc, kwotę podatku naliczonego do odliczenia stanowiło 50% lub 60% kwoty podatku, nie więcej jednak niż odpowiednio 5000 zł lub 6000 zł.

Przepis ten obowiązuje do 31 grudnia 2013 r. (termin obowiązywania wydłużono na podstawie ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej - Dz.U. z 2012 r. poz. 1456).

Zatem od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r. czynność polegająca na udostępnieniu pracownikom na potrzeby prywatne samochodów osobowych, w odniesieniu do których podatnikowi przysługiwało częściowe odliczenie podatku naliczonego, nie podlega ustawie o VAT. W konsekwencji nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu a podatek dochodowy PIT

Służebność przesyłu a VAT

Oznacza to, że nieodpłatne udostępnianie pracownikom do celów prywatnych samochodów osobowych użytkowanych na podstawie umowy leasingu do 31 grudnia 2013 r. nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 5 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym - Dz.U. Nr 247, poz. 1652; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1456

Grzegorz Ziółkowski, prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji

 

 

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »