| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Akcyza od samochodu poleasingowego z zagranicy

Akcyza od samochodu poleasingowego z zagranicy

Polscy przedsiębiorcy korzystają z samochodów w leasingu nie tylko od polskich firm leasingowych. Jak rozliczyć akcyzę w przypadku wykupu uprzednio leasingowanego samochodu od leasingodawcy z zagranicy wyjaśniają eksperci z Krajowej Informacji Podatkowej.

Zagraniczny leasingodawca, krajowy leasingobiorca

 Podmiot polski prowadzący działalność gospodarczą zamierza zawrzeć z kontrahentem czeskim umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego o kodzie CN 8703. Miejscem świadczenia usługi leasingu ma być Polska. W momencie podpisania umowy samochód będzie zarejestrowany i dopuszczony do ruchu w Czechach, natomiast w Polsce zostanie zarejestrowany przez leasingobiorcę w momencie wykupu pojazdu z leasingu.

W którym momencie powstaje obowiązek zapłaty podatku akcyzowego od samochodu osobowego i od jakiej wartości należy naliczyć podatek akcyzowy?

 

Odpowiedź Krajowej Informacji Podatkowej:

 

Zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.), w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

 

Definicja nabycia wewnątrzwspólnotowego została zawarta w art. 2 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy. Zgodnie z treścią przepisu jest to przemieszczenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.

 

Natomiast obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym powstaje zgodnie z art. 101 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, z dniem:

1. przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju - jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło przed przemieszczeniem samochodu na terytorium kraju;

2. nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel - jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło po przemieszczeniu samochodu osobowego na terytorium kraju;

3. złożenia wniosku o rejestrację samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym - jeżeli podmiot występujący z wnioskiem o rejestrację na terytorium kraju nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego nie jest jego właścicielem.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W związku z faktem, że samochód osobowy (objęty pozycją CN 8703) do czasu wykupu z leasingu nie będzie zarejestrowany w Polsce, przy czym w momencie podpisania umowy leasingu samochód ten będzie zarejestrowany i dopuszczony do ruchu w Czechach, po stronie leasingobiorcy nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym.

Natomiast w związku z planowanym wykupem tego samochodu z leasingu i w następstwie czego jego rejestracją w kraju, obowiązek ten powstanie odpowiednio według zasad wskazanych w art. 101 ust. 2 pkt 1 lub 2.

I tak, jeżeli po zakończeniu umowy leasingu samochód pozostanie w kraju i następnie zostanie spisana umowa związana z wykupem tego samochodu, to obowiązek podatkowy powstanie z dniem nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel.

Podróż służbowa przedsiębiorcy - jak rozliczyć?

Jeżeli po skończonym okresie leasingu samochód powróci do leasingodawcy a później zostanie spisana umowa przenosząca własność samochodu na leasingobiorcę to obowiązek podatkowy powstanie z dniem powtórnego przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.

Natomiast w odniesieniu do wysokości podstawy opodatkowania należy wziąć pod uwagę następujące przepisy.

Przepis art. 104 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym, który stanowi, że podstawą opodatkowania w przypadku samochodu osobowego jest kwota, jaką podatnik jest obowiązany zapłacić za samochód osobowy - w przypadku jego nabycia wewnątrzwspólnotowego (...).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK