| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Akcyza od samochodu poleasingowego z zagranicy

Akcyza od samochodu poleasingowego z zagranicy

Polscy przedsiębiorcy korzystają z samochodów w leasingu nie tylko od polskich firm leasingowych. Jak rozliczyć akcyzę w przypadku wykupu uprzednio leasingowanego samochodu od leasingodawcy z zagranicy wyjaśniają eksperci z Krajowej Informacji Podatkowej.

Zagraniczny leasingodawca, krajowy leasingobiorca

 Podmiot polski prowadzący działalność gospodarczą zamierza zawrzeć z kontrahentem czeskim umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego o kodzie CN 8703. Miejscem świadczenia usługi leasingu ma być Polska. W momencie podpisania umowy samochód będzie zarejestrowany i dopuszczony do ruchu w Czechach, natomiast w Polsce zostanie zarejestrowany przez leasingobiorcę w momencie wykupu pojazdu z leasingu.

W którym momencie powstaje obowiązek zapłaty podatku akcyzowego od samochodu osobowego i od jakiej wartości należy naliczyć podatek akcyzowy?

 

Odpowiedź Krajowej Informacji Podatkowej:

 

Zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.), w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

 

Definicja nabycia wewnątrzwspólnotowego została zawarta w art. 2 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy. Zgodnie z treścią przepisu jest to przemieszczenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.

 

Natomiast obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym powstaje zgodnie z art. 101 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, z dniem:

1. przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju - jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło przed przemieszczeniem samochodu na terytorium kraju;

2. nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel - jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło po przemieszczeniu samochodu osobowego na terytorium kraju;

3. złożenia wniosku o rejestrację samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym - jeżeli podmiot występujący z wnioskiem o rejestrację na terytorium kraju nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego nie jest jego właścicielem.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W związku z faktem, że samochód osobowy (objęty pozycją CN 8703) do czasu wykupu z leasingu nie będzie zarejestrowany w Polsce, przy czym w momencie podpisania umowy leasingu samochód ten będzie zarejestrowany i dopuszczony do ruchu w Czechach, po stronie leasingobiorcy nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym.

Natomiast w związku z planowanym wykupem tego samochodu z leasingu i w następstwie czego jego rejestracją w kraju, obowiązek ten powstanie odpowiednio według zasad wskazanych w art. 101 ust. 2 pkt 1 lub 2.

I tak, jeżeli po zakończeniu umowy leasingu samochód pozostanie w kraju i następnie zostanie spisana umowa związana z wykupem tego samochodu, to obowiązek podatkowy powstanie z dniem nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel.

Podróż służbowa przedsiębiorcy - jak rozliczyć?

Jeżeli po skończonym okresie leasingu samochód powróci do leasingodawcy a później zostanie spisana umowa przenosząca własność samochodu na leasingobiorcę to obowiązek podatkowy powstanie z dniem powtórnego przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.

Natomiast w odniesieniu do wysokości podstawy opodatkowania należy wziąć pod uwagę następujące przepisy.

Przepis art. 104 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym, który stanowi, że podstawą opodatkowania w przypadku samochodu osobowego jest kwota, jaką podatnik jest obowiązany zapłacić za samochód osobowy - w przypadku jego nabycia wewnątrzwspólnotowego (...).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »