| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Prezenty dla przedstawicieli handlowych kontrahenta - rozliczenie PIT i CIT

Prezenty dla przedstawicieli handlowych kontrahenta - rozliczenie PIT i CIT

W celach promocyjnych lub zwiększenia sprzedaży podatnicy niekiedy przekazują swoim kontrahentom prezenty w postaci swoich produktów, bonów podarunkowych lub innych gratyfikacji. Niekiedy prezenty nie są przekazywane bezpośrednio kontrahentom, ale pracownikom kontrahenta, którzy bezpośrednio odpowiadają za sprzedaż. Działanie takie ma swój wymiar podatkowy - nie tylko z punktu widzenia przekazującego, ale także kontrahenta i jego pracownika.

Przychód w PIT dla pracownika kontrahenta

 

Co do zasady nieodpłatne świadczenia stanowią przychód pracowników. Wynika to z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT  zgodnie z którym przychodami są między innymi otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jednak ponieważ cechą nieodpłatnego świadczenia jest to, że podmiot otrzymujący takie świadczenie nie jest zobowiązany do wykonania jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego, w przedstawionym stanie faktycznym nie może być mowy o nieodpłatnym świadczeniu.

W sytuacji, gdy pracownicy kontrahenta otrzymują gratyfikacje w zamian za osiągnięte wyniki sprzedaży bądź w sytuacji, gdy wyników nie osiągnęli, ale w zamian za otrzymane prezenty oczekuje się od nich dobrych wyników sprzedaży, nie może być mowy o braku ekwiwalentu.

 Faktura korygująca 2013

Pracownicy kontrahenta otrzymujący podarunki bądź bony powinni rozpoznać z tego tytułu przychód. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT wolna od podatku dochodowego jest wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą - jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 200 zł; zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli świadczenie jest dokonywane na rzecz pracownika świadczeniodawcy lub osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym.

Zwolnienie to nie ma jednak zastosowania, jeżeli świadczenie jest dokonywane na rzecz pracownika świadczeniodawcy lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym ze świadczeniodawcą. Dochody uzyskane przez pracowników kontrahenta nie mogą być uznane za pochodzące ze stosunku pracy i są kwalifikowane jako pochodzące z innych źródeł zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT.

Zapraszamy na forum o podatku CIT

Podsumowując, wartość prezentów, otrzymanych od kontrahenta pracodawcy, za zrealizowanie określonego poziomu sprzedaży, bądź jako zachęta do wyższych wyników sprzedaży, stanowi dla tych osób przychód, który podlega w całości opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Będzie to przychód na podstawie art. 20 ust.1  ustawy o PIT, czyli tzw. przychód z innych źródeł.

 

Obowiązki przekazującego prezenty.

 

Podmiot przekazujący prezenty pracownikom kontrahenta nie ma obowiązku poboru podatku. Na podstawie art. 42a ustawy o PIT jest jednak zobowiązany sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego, a także przekazać tą informację podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. Informację powyższa sporządza się na druku PIT-8C. 

 

Koszty uzyskania przychodu po stronie przekazującego prezenty

 

Zgodnie z art. 16 ust.1 pkt 28 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »