| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Faktury za usługi ciągłe - termin wystawienia

Faktury za usługi ciągłe - termin wystawienia

Firma świadczy usługi analizy rynku. Usługi są świadczone w sposób ciągły i są rozliczane w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Czy możemy wystawiać faktury za dany miesiąc na początku następnego miesiąca? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tych usług?

Zatem przy założeniu, że wykonywane przez Państwa usługi są usługami o charakterze ciągłym, uważa się je za wykonane w ostatnim dniu miesiąca, a wystawienie faktury dokumentującej te usługi w kolejnym miesiącu skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w tym właśnie kolejnym miesiącu (nie później niż siódmego dnia kolejnego miesiąca). Przykładowo, jeżeli świadczone w sposób ciągły w sierpniu usługi analizy rynku firma udokumentuje fakturą wystawioną na początku września, obowiązek podatkowy powstanie w dniu wystawienia faktury (nie później jednak niż 7 września).


PRZYKŁAD

Firma świadczyła w sierpniu 2013 r. w sposób ciągły usługi analizy rynku. Mogła je udokumentować fakturą wystawioną nie później niż 7 września 2013 r. Jeżeli np. fakturę tę firma wystawiła 3 września 2013 r., obowiązek podatkowy powstał w tym właśnie dniu.


Jeśli usługi nie będzie można zaliczyć do usług ciągłych, to fakturę zbiorczą należy wystawić najpóźniej ostatniego dnia miesiąca. Według § 9 ust. 3 rozporządzenia w sprawie faktur faktura może dokumentować kilka odrębnych usług wykonanych w trakcie jednego miesiąca, pod warunkiem że została wystawiona najpóźniej ostatniego dnia miesiąca. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje ostatniego dnia miesiąca.


VAT 2014

W 2014 r. zmienią się zasady fakturowania oraz powstawania obowiązku podatkowego dla usług ciągłych. I tak od 1 stycznia 2014 r.:

1) faktury dokumentujące wykonywanie usług firma będzie musiała wystawiać nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu ich wykonywania (art. 106i ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.),

2) z przepisów będzie wprost wynikać, że usługi świadczone przez firmę uznaje się za wykonane z upływem okresu rozliczeniowego, w którym są świadczone, czyli z końcem miesiąca, gdy kontrahenci ustalą następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń (art. 19a ust. 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.),

3) obowiązek podatkowy dla takich usług będzie powstawać z chwilą wykonania usługi (chyba że usługi zostaną wcześniej opłacone), a więc z końcem miesiąca ich świadczenia (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.).


PRZYKŁAD

Załóżmy, że w sierpniu 2014 r. firma będzie świadczyć w sposób ciągły usługę analizy rynku. Będzie ją mogła udokumentować fakturą wystawioną nie później niż 15 września 2014 r. Niezależnie jednak od tego, kiedy firma wystawi tę fakturę, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tej usługi powstanie 31 sierpnia 2014 r. (przy założeniu, że usługa jest rozliczana w miesięcznych, kalendarzowych okresach rozliczeniowych).

 


PODSTAWA PRAWNA:

• § 5 ust. 1 pkt 6 oraz § 9 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 68, poz. 360; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1428

• art. 19 ust. 1 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1027

• art. 19a ust. 1 i 3 oraz art. 106i ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1027 w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.

 

 

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji

 

reklama

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jabłoński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »