| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Faktury zaliczkowe przed otrzymaniem zaliczki

Faktury zaliczkowe przed otrzymaniem zaliczki

Czy jest dopuszczalne wystawianie faktur zaliczkowych przed otrzymaniem zaliczki? Niektórzy kontrahenci wpłacają zaliczki dopiero po otrzymaniu dokumentu powiadamiającego o wysokości zaliczki. Dotychczas w takich przypadkach wystawialiśmy faktury pro forma, ale zastanawiamy się nad wystawianiem „zwykłych” faktur zaliczkowych.

Czy można wystawiać faktury zaliczkowe przed otrzymaniem zaliczki

 

Zdaniem organów podatkowych obecnie wystawianie faktur zaliczkowych przed otrzymaniem zaliczki jest niewłaściwe. Zmieni się to z dniem 1 stycznia 2014 r., od kiedy to przepisy dopuszczać będą takie postępowanie. Dlatego wskazane jest, aby poczekali Państwo ze zmianą sposobu dokumentowania zaliczek do 2014 r.

Obowiązek wystawiania tzw. faktur zaliczkowych wynika z § 10 ust. 1 rozporządzenia o fakturach. Przepis ten stanowi, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część należności, w odniesieniu do której zgodnie z ustawą powstaje obowiązek podatkowy, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym ją otrzymano.

Sporna jest kwestia dopuszczalności wystawiania faktur zaliczkowych przed otrzymaniem dokumentowanej nią części lub całości należności (np. zaliczki). W ocenie autora jest to dopuszczalne, jednak organy podatkowe mają w tej kwestii odmienne zdanie.

Jako przykład można wskazać interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 marca 2010 r. (sygn. ILPP2/443-45/10-2/AD), w której czytamy, że:

(...) wystawianie faktur zaliczkowych przed otrzymaniem zaliczek na poczet przyszłych dostaw (usług), jest nieprawidłowe i stoi w sprzeczności z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. [obecnie rozporządzenie Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. - przyp. autora]. Zatem Wnioskodawca wystawiając takie faktury nie postępuje poprawnie.

Dlatego w praktyce sprzedawcy wystawiają faktury pro forma, na podstawie których następuje zapłata zaliczki i następnie jest wystawiana faktura zaliczkowa. Takie postępowanie nie jest kwestionowane przez organy podatkowe.

Od 1 stycznia 2014 r. przepisy będą dopuszczały wystawianie faktur 30 dni przed otrzymaniem zaliczki (patrz: VAT 2014).

Zatem odnosząc się do omawianej sytuacji, wskazane byłoby, aby wstrzymali się Państwo z decyzją o zastąpieniu faktur pro forma fakturami zaliczkowymi do 2014 r. Ze względu na istniejące wątpliwości dotyczące możliwości wystawiania faktur zaliczkowych przed otrzymaniem zaliczki jest to w obecnym stanie prawnym ryzykowne.

Limity podatkowe w 2014 roku

Status małego podatnika w 2014 r.

 

VAT 2014

Sytuacja zmieni się z dniem 1 stycznia 2014 r. Od tego mementu będą obowiązywać nowe przepisy określające szczegółowe zasady wystawiania faktur. Nowe przepisy będą określać nowe terminy wystawiania faktur: zamiast obecnych siedmiu dni liczonych od zdarzenia termin upływać będzie 15 dnia miesiąca następującego po wystąpieniu zdarzenia (otrzymanie zaliczki).

Nowe przepisy dopuszczać również będą wystawianie faktur do 30 dni przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi (art. 106i ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT) oraz do 30 dni przed otrzymaniem - przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi - całości lub części zapłaty (art. 106i ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »