| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Przeliczanie faktur wystawianych w euro i złotych

Przeliczanie faktur wystawianych w euro i złotych

Z którego dnia należy zastosować kurs euro przy wystawianiu faktury za wykonanie usługi rozładunku – z dnia poprzedzającego wystawienie faktury czy wykonanie usługi?

Jeżeli w przedstawionym stanie faktycznym ma miejsce taka właśnie sytuacja (tj. jeżeli faktury są do zapłaty w złotych), Państwa postępowanie jest dopuszczalne - czyli nie ma potrzeby stosowania dodatkowego kursu przeliczeniowego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego (w przypadkach gdy obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT - z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury, o ile zostanie ona wystawiona nie później niż w siódmym dniu, licząc od dnia wykonania usługi).

Inaczej rzecz by się miała, gdyby w przedstawionej sytuacji zapłata (a przynajmniej część netto należności) była należna w euro. Wówczas kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania byłyby na fakturach określone w walucie obcej, a w konsekwencji - konieczne byłoby przeliczanie do celów VAT tych faktur. W takiej sytuacji należałoby zastosować kurs przeliczeniowy z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego, którym jest nie ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wyładunku, lecz - zakładając, że faktura jest wystawiana dzień lub kilka dni później - ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

Przykład

Polski podatnik 10 września wykonał usługę na rzecz innego polskiego podatnika. Należność z tytułu wykonania usługi to 1000 euro netto + VAT (do zapłaty w euro po określonym przez strony kursie przeliczeniowym). Faktura dokumentująca tę usługę zostaje wystawiona 17 września. W takiej sytuacji podatnik powinien przeliczyć kwotę 1000 euro na złote według kursu średniego euro ogłoszonego przez NBP (względnie według ostatniego kursu wymiany opublikowanego na ten dzień przez Europejski Bank Centralny) na dzień 16 września 2013 r. Zastosowanie innego (ustalonego przez strony) kursu przeliczeniowego do celów VAT nie jest w takim przypadku możliwe.

Inaczej byłoby, gdyby podatnik miał zapłacić równowartość w złotych 1000 euro + VAT. W takiej sytuacji kwota równowartości euro w złotych mogłaby zostać przeliczona na złote według dowolnego, ustalonego przez strony kursu - np. według kursu średniego euro ogłoszonego przez NBP na dzień 9 września 2013 r. W takim przypadku dodatkowe przeliczanie do celów VAT faktury nie byłoby konieczne.

Limity podatkowe w 2014 roku

Na zakończenie należy wskazać, że żądania nabywców towarów i usług nie mają z punktu widzenia obowiązków określonych przepisami VAT znaczenia. Jeżeli zatem w przedstawionym stanie faktycznym ma miejsce druga ze wskazanych sytuacji - okoliczność, że nabywca nie akceptuje innych faktur, nie stanowi okoliczności łagodzącej.

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

Podstawy prawne

• § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 68, poz. 360; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1428)

• art. 31a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35)

 

Poznaj pierwszą w Polsce Platformę Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie. Skorzystaj z bezpłatnego dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na www.inforrb.pl.

 

 

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Invado Sp. z o.o.

Producent stolarki drzwiowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »