| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kiedy należy rozliczyć duplikat faktury

Kiedy należy rozliczyć duplikat faktury

Jak potraktować duplikat faktury wystawiony w listopadzie, jeśli faktura pierwotna została wystawiona w czerwcu 2013 r. Nasz pracownik odebrał w czerwcu oryginał faktury, ale go zgubił. Faktura nie dotarła więc do działu księgowości, jednak wpłynęła do spółki, co zostało zaewidencjonowane. Czy duplikat należy zaewidencjonować w listopadzie, czy trzeba skorygować czerwiec?

 Duplikat faktury - rozliczenie

Mają Państwo prawo odliczyć kwotę podatku naliczonego na podstawie otrzymanego duplikatu faktury w rozliczeniu za okres, w którym otrzymaliście pierwotną fakturę. Oznacza to, że prawo do odliczenia przysługuje w rozliczeniu za czerwiec. Należy z niego skorzystać przez złożenie korekty deklaracji VAT za czerwiec. W tym miesiącu bowiem upoważniony pracownik odebrał fakturę. Nie mogą Państwo dokonać odliczenia w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymaliście duplikat, gdyż faktura pierwotna wpłynęła do spółki.

Zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie podkreśla się, że sposób zaewidencjonowania duplikatu faktury uzależniony jest od przyczyny jego otrzymania. Jeśli egzemplarz faktury uległ zniszczeniu lub zaginął po dotarciu do nabywcy, prawo do odliczenia VAT powstaje w pierwotnym okresie. Uznać bowiem należy, że w takim przypadku prawo do odliczenia VAT już powstało. W Państwa przypadku zasadna będzie korekta deklaracji za czerwiec z uwagi na odebranie faktury przez pracownika w tym miesiącu. Z pytania wynika bowiem, że pracownik był upoważniony do odbioru faktur w imieniu spółki. Odebrał fakturę (ten fakt zarejestrowano w ewidencji prowadzonej w spółce), jednak z jakichś przyczyn oryginał faktury zaginął i nie dotarł do działu księgowości.

Prawo do odliczenia z faktury otrzymanej w terminie pierwotnym, tj. w przypadku spółki w czerwcu, wynika z art. 86 ustawy o VAT. Przepis ten wskazuje na termin odliczenia w okresie otrzymania faktury lub w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych. Jeśli faktura pierwotna dotarła do podatnika w czerwcu, to na mocy art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT może on dokonać odliczenia w deklaracji za ten miesiąc lub w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. W przypadku spółki odliczenia należy dokonać poprzez korektę deklaracji za czerwiec.

Takie stanowisko zajął Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 8 marca 2013 r. (sygn. PT8/033/160/311/PBD/13/RD-18729). Co prawda organ podatkowy zajmował się stanem faktycznym z 2007 r., ale odpowiedź jest aktualna również obecnie.

Otóż MF stwierdził w niej, iż:

(...) duplikat faktury w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług stanowi fakturę VAT, dokumentującą w ten sam sposób to samo zdarzenie gospodarcze, co faktura „pierwotna”. Należy zatem wskazać, iż w sytuacji gdy podatnik otrzymał fakturę „pierwotną” (co może potwierdzać np. jej rejestracja w dzienniku korespondencji), ale faktura ta następnie zaginęła jeszcze przed ujęciem w ewidencji dla potrzeb podatku od towarów i usług i w deklaracji VAT, podatnik nie może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z tej faktury. Jednakże, gdy podatnik otrzymał duplikat tej faktury, to obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego może dokonać po otrzymaniu duplikatu w rozliczeniu za okres, w którym odnotowano wpływ faktury „pierwotnej” (w przypadku gdy za ten okres podatnik złożył już deklarację podatkową, obniżenia kwoty podatku należnego należy dokonać przez złożenie korekty deklaracji podatkowej) lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądowym. Przykładowo można wskazać na prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 29 lipca 2010 r., sygn. akt I SA/Po 368/10, w którym to orzeczeniu Sąd stwierdził, iż: „(...) otrzymanie dokumentów w postaci faktur, potwierdzających fakt dokonania czynności prawnych w postaci nabycia towaru (lub usługi) rodzi nie tylko konsekwencję w postaci powstania prawa do odliczenia wskazanego w nich podatku naliczonego, ale też skutek w postaci skonkretyzowania ram czasowych, w obrębie których podatnik może z tego prawa skorzystać.

Skutek ten, nie może powstać po raz drugi z chwilą otrzymania duplikatów faktur, gdyż nie dokumentują one żadnej nowej czynności obrotu, a jedynie ponownie potwierdzają czynność wcześniej dokonaną. W takiej sytuacji doręczenie duplikatu faktury VAT nie stanowi podstawy do zmiany terminu odliczenia o jakim mowa w art. 86 ustawy o VAT.”.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

 Wystawienie faktury na żądanie nabywcy 2013/2014

 Nowe standardy sprawozdawczości finansowej MSSF w 2014 r.

VAT 2014- duplikaty faktur

Od 1 stycznia 2014 r. z przepisów nadal nie będą wynikać specjalne zasady odliczania VAT z duplikatów faktur. Tak jak obecnie o terminie odliczenia będzie decydował fakt, czy doręczono fakturę, czy nie. Zmieni się natomiast ogólna zasada odliczania VAT. Z art. 86 ust. 10 ustawy będzie wynikało, że prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów powstał obowiązek podatkowy.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Sokołowska – Strug

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »