| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Pomoc finansowa dla firm w czasie przestoju ekonomicznego

Pomoc finansowa dla firm w czasie przestoju ekonomicznego

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowniczych za czas przestoju ekonomicznego, wynagrodzeń z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracowników będą mogli uzyskać przedsiębiorcy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Takie zmiany wprowadza nowa ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.


Pomoc z FGŚP w czasie przestoju ekonomicznego


Przepisy ustawy regulują zasady przyznawania i wypłaty świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy finansowanych z FGŚP, przysługujących w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy.

Przestojem ekonomicznym jest okres niewykonywania pracy przez pracownika z przyczyn go niedotyczących, który pozostaje w gotowości do pracy. W razie takiego przestoju pracownikowi przysługuje od przedsiębiorcy finansowane ze środków FGŚP świadczenie na częściowe zaspokojenie wynagrodzenia za czas przestoju do wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych (w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku) oraz wynagrodzenie finansowane ze środków przedsiębiorcy - w łącznej wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 5 ust. 1).

Elastyczny czas pracy - co oznacza dla pracowników i pracodawców?


Obniżenie wymiar czasu pracy


Przedsiębiorca objęty kryzysem może także obniżyć wymiar czasu pracy pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika, jednak nie więcej niż do połowy wymiaru czasu pracy. W tej sytuacji pracownikowi przysługuje od przedsiębiorcy świadczenie na częściowe zrekompensowanie wynagrodzenia z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy (ze środków FGŚP) do wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych oraz wynagrodzenie (ze środków przedsiębiorcy) - w łącznej wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika przed jego obniżeniem (art. 5 ust. 2).

Zmiana czasu pracy wymaga zgody pracowników

Zapraszamy na forum ZUS i prawo pracy

W okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy przedsiębiorcy przysługują także z FGŚP środki na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy.

Warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy przedsiębiorca ustala w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeśli w firmie nie działają takie organizacje, wówczas przedsiębiorca powinien uzgodnić treść porozumienia z organizacjami reprezentatywnymi lub z przedstawicielami pracowników.

Wsparcie dla przedsiębiorców ma charakter bezzwrotnej pomocy finansowej udzielanej na zasadzie pomocy de minimis (art. 3 ust. 2).

Więcej  na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: "Z jakiej pomocy finansowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy mają problemy ekonomiczne" >>

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »