| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Faktura wystawiona przed dostawą towarów 2013 / 2014

Faktura wystawiona przed dostawą towarów 2013 / 2014

Od 1 stycznia 2014 r. w przypadku dostawy towarów powstanie obowiązku podatkowego w VAT związane będzie przede wszystkim z momentem jej dokonania. Nie będzie zaś miała znaczenia chwila wystawienia faktury. Dlatego od 2014 r. zniknie dotychczasowy problem, kiedy należy rozliczyć faktury wyprzedzające dostawę, tj. w dacie ich wystawienia, czy w dacie wydania towaru.

Od nowego roku zawsze będzie to data wydania towaru. Jednocześnie już wprost z ustawy będzie wynikać możliwość wystawiania faktur przed dokonaniem dostawy. Faktury nie będą mogły być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed dokonaniem dostawy towaru.


Kiedy rozliczyć fakturę wystawioną w 2013 roku przed dostawą towarów?


Spółka jest podatnikiem VAT czynnym. W ramach prowadzonej działalności zawiera umowy handlowe na dostawy swoich wyrobów. W umowach zawarty jest zapis dotyczący przeniesienia prawa do dysponowania towarem jako właściciel w momencie dostawy/dostarczenia wyrobu do odbiorcy. Całkowite ryzyko związane z towarem po stronie sprzedawcy/spółki spoczywa do momentu dostarczenia towaru do punktu odbioru kupującego. Punktem odbioru jest siedziba kupującego lub jego magazyn albo bezpośrednio sklep.

29,90 złSamochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Jako dokument wydania towaru spółka wystawia WZ, do którego jest wystawiana faktura sprzedaży. Szczególnym przypadkiem są dostawy dokonywane na przełomie miesiąca, gdy wydanie towaru z magazynu następuje w ostatnim dniu miesiąca; w tym samym dniu spółka wystawia WZ i fakturę sprzedaży. Towar zostaje wydany przewoźnikowi, który dostarcza go w pierwszym dniu następnego miesiąca. W którym okresie rozliczeniowym spółka powinna rozliczyć VAT od takich dostaw?


RADA

VAT od takich dostaw powinien być rozliczony w miesiącu, w którym dokonano dostawy. Data wystawienia faktury nie ma w tym przypadku znaczenia.


Obecnie (do końca 2013 r.) obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli podatnik wysyła towar nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru jednej z tych osób. Jeżeli jednak dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, ale nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT).

Faktury wystawia się, co do zasady, nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (§ 9 ust. 1 rozporządzenia o fakturach). Sporna jest jednak dopuszczalność wystawiania faktur przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. Gdy stosujemy zasadę ogólną, przepisy nie przewidują takiej możliwości, ale tego nie zabraniają.

Zdaniem organów podatkowych jest to postępowanie niedopuszczalne (patrz: pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 października 2010 r., sygn. IPPP2-443-522/10-4/AK). Mimo to pozwalają na rozliczanie takich faktur, gdyż nie jest to pusta faktura w rozumieniu art. 108 ustawy (z artykułu tego wynika obowiązek zapłaty VAT z pustej faktury, bez możliwości rozliczenia jej w deklaracji). O tego rodzaju fakturze możemy mówić, gdy nie dokumentuje żadnej rzeczywistej czynności. Fakturę wystawioną przed dokonaniem dostawy rozliczamy w miesiącu powstania obowiązku podatkowego. I tutaj powstaje kolejny problem - czy według:

• art. 19 ust. 1 ustawy - tj. z chwilą wydania towaru,

• art. 19 ust. 4 ustawy - tj. z chwilą wystawienia faktury.

Faktura VAT 2014 - zmiany zasad fakturowania od 1 stycznia 2014 r.

Faktury elektroniczne w 2014 roku

Pierwsze stanowisko należy uznać za prawidłowe. Jak czytamy w wyroku NSA z 8 listopada 2012 r. (sygn. akt I FSK 39/12):

Faktura wystawiona przed wykonaniem usługi, poza wyjątkami przewidzianymi wprost w ustawie o podatku od towarów usług - niemającymi jednak zastosowania do usług reklamowych, nie będzie potwierdzeniem wykonania danej opodatkowanej czynności, a jedynie zapowiedzią wykonania jej w przyszłości. W takim przypadku faktura taka nie będzie powodować powstania obowiązku podatkowego, na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy o VAT.

W rozpoznawanym przypadku zatem, w sytuacji gdy spółka wystawi fakturę przed wykonaniem usługi, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą faktycznego wykonania usługi reklamowej, zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, z zastrzeżeniem, że spółka nie wystawi w ciągu siedmiu dni od tego zdarzenia faktury potwierdzającej wykonanie tej usługi, wtedy bowiem obowiązek ten powstanie z dniem wystawienia takiej faktury.

Wprawdzie sąd zajmował się fakturami wystawionymi przed wykonaniem usługi, ale ta sama zasada ma zastosowanie do dostaw.

Dlatego w Państwa przypadku, gdy dostawa ma miejsce na przełomie miesiąca, VAT należy rozliczyć w miesiącu dokonania dostawy, tj. przekazania towarów nabywcy, a nie w miesiącu, w którym wystawiono fakturę. Istotne znaczenie dla ustalenia daty dokonania dostawy mają ustalenia umowne. Dla określenia momentu wydania towarów znaczenie będą miały też formuły Incoterms, na jakich dana dostawa towarów jest zrealizowana (o ile określono te warunki). Zasadniczo bowiem za moment dostawy towarów trzeba będzie uznać moment, w którym na nabywcę przechodzą ciężary i korzyści związane z rzeczą (zgodnie z warunkami danej klauzuli Incoterms).

Dostawa może mieć miejsce w przypadku:

• dostarczenia towaru do magazynu odbiorcy - z chwilą objęcia towaru w posiadanie przez odbiorcę, czyli zwykle z chwilą wyładowania i pokwitowania odbioru,

• odebrania towaru z magazynu dostawcy - z chwilą załadowania i pokwitowania odbioru,

• wysłania towaru przez przewoźnika - z chwilą przejęcia towaru przez przewoźnika, gdy sprzedawca nie ponosi ryzyka utraty towaru.

W Państwa przypadku, skoro całkowite ryzyko związane z towarem po stronie Państwa spółki jako sprzedawcy spoczywa do momentu dostarczenia towaru do punktu odbioru kupującego, jest to moment wydania towaru. Najwcześniej w tym dniu powstanie obowiązek podatkowy, jeżeli wcześniej nie została wpłacona zaliczka

 

 

Od 1 stycznia 2014 r. w przypadku dostawy towarów powstanie obowiązku podatkowego związane będzie przede wszystkim z momentem jej dokonania. Nie będzie zaś miała znaczenia chwila wystawienia faktury. Dlatego od 1 stycznia 2014 r. zniknie problem, kiedy należy rozliczyć takie faktury, tj. w dacie ich wystawienia, czy w dacie wydania towaru. Zawsze będzie to data wydania towaru. Jednocześnie już wprost z ustawy będzie wynikać możliwość wystawiania faktur przed dokonaniem dostawy. Faktury nie będą mogły być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed dokonaniem dostawy towaru.

Jednocześnie wydłużono termin na wystawienie takiej faktury. Będzie trzeba ją wystawić nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru.

Aktualizacja: 20.11.2013

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Monitor Księgowego225,00 zł
avatar

2014-02-26 11:27 Zgłoś

Witam.Mam problem z wystawieniem faktury vat, ponieważ klient zamówił towar w miesiącu lutym br. wplacił całość za towar, ale otrzyma go dopiero w marcu.Rozumiem, że wystawiam fakturę vat w miesiącu lutym ponieważ ja już mam zaksięgowaną wpłatę, ale nie wiem co z datą sprzedaży czy mam podawać miesiąc marzec czy luty ze względu na wplatę całości. Kiedy mam rozliczyć VAT? Wydaję mi się, że w miesiącu lutym. Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję i pozdrawiam 

avatar

2014-02-11 17:11 Zgłoś

Witam, przeczytałem ale chyba i tak nie jestem w stanie określić kiedy powinienem zapłacić vat. Pieniądze otrzymałem od klienta 31 grudnia 2013, fakturę wystawiłem 22 stycznia 2014 a towar dostarczę może za miesiąc lub dwa - jak dotrze do mnie to puszczę dalej. Z tego co wiem to trochę się spóźniłem z wystawieniem bo w 2013 powinno to nastąpić nie później niż 7 dnia i tutaj pytanie czy US może mnie za to ukarać?Fakturę zaksięguję w styczniu czy dopiero po dostawie towaru? Kiedy powstanie obowiązek zapłaty vat? pozdrawiam And

avatar

2014-01-04 14:44 Zgłoś

Szanowny Panie.   Stawia Pan znak równości między wydaniem towaru a "chwilą dostawy" towaru.Niestety Pan się myli.Ustawa o VAT nie definuije ani jednego ani drugiego pojęcia.Natomiast Kodeks Cywilny tak. Przynajmniej jedno z nich.Art. 544. § 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju. Gdyby więc ustawa o VAT posługiwała się pojęciem "wydanie towaru" nie byłoby problemu z momentem powstania obowiązku podatkowego. Jeśli zaś mówimy  o "dostawie towaru" to trzeba spojrzeć również na warunki INCOTERMS.Jeśli dostawa następuje na warunkach DDP lub DAP, to dostawa następuje w momencie dostarczenia towaru nabywcy (jego siedziby). Potwierdzenie znajdzie Pan w interpretacji IPPP1/443-526/13-2/AP.Ile problemów będzie z ustaleniem daty odebrania towaru przez odbiorcę! Tego ustawodawca nie przewidział.PozdrawiamAB  

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem Infor.pl »