REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT 2014 - koniec zwolnienia z VAT sprzedaży towarów używanych

Sebastian Bobrowski
InFakt.pl
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 2014 r. przedsiębiorcy nie będą mogli korzystać ze zwolnienia z VAT sprzedając używane składniki firmowego majątku. Nowelizacja znosi bowiem pojęcie „towarów używanych” w dotychczasowym brzmieniu. W konsekwencji obowiązkowe będzie opodatkowanie VAT-em sprzedaży również tych towarów, przy zakupie których nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT-u, w tym także środków trwałych i wyposażenia.


INFORFK: Jak przygotować dział księgowości na zmiany w VAT od 2014

Autopromocja

 

 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Co za tym idzie, grudzień 2013 r. to miesiąc, w którym warto rozważyć sprzedaż majątku, np. samochodu firmowego.


Sprzedaż firmowego majątku bez VAT tylko do końca 2013 r.


Do końca 2013 r. przedsiębiorca nie musi doliczać VAT sprzedając jakikolwiek składnik majątku firmowego (np. towar, laptop, samochód firmowy), o ile spełnione są łącznie dwa warunki:

1. wprowadzając daną rzecz do firmy przedsiębiorca nie miał prawa do odliczenia VAT (uwaga: ten warunek nie jest spełniony, jeśli miał prawo, ale z niego nie skorzystał),

2. przedsiębiorca używa tej rzeczy w firmie przez co najmniej pół roku.

VAT od samochodu osobowego 2014

Co za tym idzie, nie chodzi tutaj o typowe nabycia na podstawie standardowych faktur zawierających kwotę VAT, ale o innego rodzaju rzeczy służące w firmie. Opisane powyżej prawo do zwolnienia z VAT odnosi się w głównej mierze do części majątku firmowego nabytych na podstawie:

- umowy sprzedaży,

- faktury marża,

- oświadczenia,

- umowy darowizny.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami pojęcie towaru odnosi się do wszystkich składników majątku firmy, w tym również wyposażenia, czy środków trwałych, takich jak samochód osobowy. Oznacza to, że w przypadku gdy przedsiębiorca kupił np. samochód na umowę sprzedaży, a następnie używał go w działalności gospodarczej co najmniej 6 miesięcy, to przy jego sprzedaży stosuje stawkę „zw”. Jeśli zaś wprowadzając do firmy samochód odliczył (np. z uwagi na dysponowanie fakturą VAT na samochód), to nie dysponuje prawem do zwolnienia z VAT, mimo że samochód osobowy daje prawo do odliczenia tylko 60% VAT (maksymalnie 6 tys. zł).

Powyższe zwolnienie z VAT zostanie zmienione z końcem 2013 r.

Terminy rozliczania VAT w 2014 r. - jak się zmienią?


Od 1 stycznia 2014 r. zwolnienie z VAT-u towarów używanych w bardzo ograniczonej formie


Począwszy od początku 2014 r. nie będzie możliwości stosowania opisanego powyżej zwolnienia z VAT w obecnej formie.
Z ustawy zniknie bowiem pojęcie „towaru używanego”. Zwolnienie z VAT  sprzedaży majątku firmowego będzie dotyczyło jedynie sprzedaży tych towarów, które były wykorzystywane na cele działalności zwolnionej z VAT - bez względu na okres używania. Co za tym idzie, skorzystają z niego jedynie przedsiębiorcy zwolnieni z VAT, m.in. lekarze, dentyści, psychologowie, szkoły, firmy ubezpieczeniowe.

Moment powstania obowiązku podatkowego w 2014 r.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

 

Dlatego jeśli przedsiębiorca zamierza sprzedać towar używany, który nie dawał mu prawa odliczenia podatku VAT podczas wprowadzania do firmy, to powinien postarać się dokonać tego przed końcem 2013 r. Później trzeba będzie już doliczać VAT.

Oczywiście, trzeba pamiętać, by w grudniu 2013 r. dany majątek był użytkowany w firmie przez co najmniej 6 miesięcy. Co to oznacza w praktyce? Zwolnienie jest możliwe jedynie w przypadku, kiedy okres pół roku odnoszący się do używania danego składnika majątku w firmie minie najpóźniej 30 grudnia, a sprzedaż nastąpi najpóźniej do 31 grudnia.

Nowe zasady fakturowania od początku 2014 r.


Sprzedaż używanych samochodów osobowych nadal zwolniona a VAT?


W dalszym ciągu istnieje jednak szansa, że w życie wejdzie przepis, który również po 1 stycznia 2014 r. będzie dawał prawo do korzystania ze zwolnienia z VAT w przypadku sprzedaży używanych w firmie samochodów osobowych.

Jak wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów, resort chce zachować zwolnienie z VAT dotyczące sprzedaży samochodów, przy zakupie których kupujący miał prawo do częściowego odliczenia VAT (czyli do 60% kwoty VAT, maksymalnie 6 tys. zł). Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie to także po 1 stycznia 2014 r. przy sprzedaży tych samochodów będzie możliwe zastosowanie zwolnienia z VAT.

Ważną zmianą może być jednak to, że zwolnienie z VAT zostanie wręcz rozszerzone, ponieważ nie będzie już obowiązywać warunek używania takiego samochodu przez co najmniej 6 miesięcy od jego nabycia. Oznaczałoby to, że przedsiębiorca mógłby sprzedać samochód nawet następnego dnia po jego zakupie bez konieczności doliczania VAT.

Rozwiązania proponowane przez Ministerstwo Finansów budzą jednak obawy ekspertów, jako że projekt ulgi obejmujący samochody osobowe jest niezgodny z unijnymi regulacjami. O tym czy projektowane rozporządzenie wejdzie w życie najprawdopodobniej będzie wiadomo na początku przyszłego roku.


Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Sebastian Bobrowski

Dyrektor Finansowy inFakt

 

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

REKLAMA