| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Zatrudniałeś pracowników? Pamiętaj o złożeniu PIT-8AR i PIT-4R

Zatrudniałeś pracowników? Pamiętaj o złożeniu PIT-8AR i PIT-4R

Zawieranie umów o pracę, umów cywilnoprawnych oraz innych umów wymagających odprowadzenia podatku dochodowego za kogoś wymaga dopełnienia obowiązków wobec fiskusa. Jednym z najważniejszych, który trzeba dopełnić do 31 stycznia, jest złożenie formularzy PIT-8AR i PIT-4R, na których wykazuje się m.in. podatek dochodowy zapłacony w związku z umowami. O czym pamiętać przed złożeniem tych formularzy?


INFORFK: Branże, dla których w 2014 r. zmienił się termin ustalania obowiązku podatkowego


Koniec roku wymaga od przedsiębiorcy rozliczenia nie tylko własnego podatku dochodowego, ale także tego zapłaconego w imieniu innych osób. Do obowiązków zalicza się sporządzenie  formularzy:

- PIT 11, czyli informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy,

- PIT-4R, czyli informacji o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy,

- PIT-8AR, czyli informacji o pobranym podatku zryczałtowanym za 2013 rok.

Termin składania deklaracji PIT-11 upływa 28 lutego 2014 r., natomiast pozostałych dwóch rodzajów deklaracji - 31 stycznia 2014 r. Należy przy tym pamiętać, że dla deklaracji składanych od stycznia 2014 roku obowiązują nowe wzory formularzy.

Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD


Czym są PIT-4R i PIT-8AR i do czego służą?


1. PIT-4R

Deklaracja PIT-4R to deklaracja roczna o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Obowiązek jej złożenia ciąży na wszystkich zakładach pracy, które w 2013 roku wypłacały wynagrodzenia z tytułu m.in. stosunku pracy, a także umów o dzieło i umów zleceń na kwoty powyżej 200 zł.

PIT-4R, oprócz zwykłych przedsiębiorców, składają także rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz inne, które zajmują się produkcją rolną, a w ciągu roku pobierają zaliczki na podatek od wypłat na rzecz członków spółdzielni i ich rodzin. Obowiązuje ona także organy rentowe, które pobierają zaliczki od świadczeń, takich jak emerytury, renty czy zasiłki.

Deklaracji nie składa się, jeżeli podatnik nie dokonywał żadnych wypłat pociągających za sobą obowiązek pobrania zaliczek.

Zasady dziedziczenia ulg i zwolnień podatkowych


2. PIT-8AR

Z kolei deklaracja PIT-8AR dotyczy tych przedsiębiorców, którzy mają obowiązek pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonanych wypłat, w tym m.in. od tzw. drobnych zleceń.

Warunkiem jest tutaj fakt, że zleceniobiorca nie jest pracownikiem płatnika, a miesięczna suma należności wynikająca z umowy lub umów o dzieło czy zlecenie wynosi maksymalnie 200 zł. Wówczas pobierany jest zryczałtowany podatek według stawki 18% - nie uwzględnia się także zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów.


Skąd obowiązek składania PIT-4R i PIT-8AR?


W ciągu roku podatkowego przedsiębiorcy obowiązkowo obliczają, pobierają i odprowadzają do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy pracowników, jednak nie ma to odzwierciedlenia w żadnych składanych co miesiąc deklaracjach, które potwierdzałyby wysokość wniesionych wpłat. Takim podsumowaniem i potwierdzeniem wysokości wpłaconych zaliczek są deklaracje PIT-4R i PIT-8AR.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sikorska-Kowal

Starszy Specjalista ds. projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK