REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudniałeś pracowników? Pamiętaj o złożeniu PIT-8AR i PIT-4R

Sebastian Bobrowski
InFakt.pl
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zawieranie umów o pracę, umów cywilnoprawnych oraz innych umów wymagających odprowadzenia podatku dochodowego za kogoś wymaga dopełnienia obowiązków wobec fiskusa. Jednym z najważniejszych, który trzeba dopełnić do 31 stycznia, jest złożenie formularzy PIT-8AR i PIT-4R, na których wykazuje się m.in. podatek dochodowy zapłacony w związku z umowami. O czym pamiętać przed złożeniem tych formularzy?

PIT 2018 - najważniejsze zmiany

Autopromocja

Koniec roku wymaga od przedsiębiorcy rozliczenia nie tylko własnego podatku dochodowego, ale także tego zapłaconego w imieniu innych osób. Do obowiązków zalicza się sporządzenie  formularzy:

- PIT 11, czyli informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy,

- PIT-4R, czyli informacji o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy,

- PIT-8AR, czyli informacji o pobranym podatku zryczałtowanym za 2013 rok.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Termin składania deklaracji PIT-11 upływa 28 lutego 2014 r., natomiast pozostałych dwóch rodzajów deklaracji - 31 stycznia 2014 r. Należy przy tym pamiętać, że dla deklaracji składanych od stycznia 2014 roku obowiązują nowe wzory formularzy.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz


Czym są PIT-4R i PIT-8AR i do czego służą?


1. PIT-4R

Deklaracja PIT-4R to deklaracja roczna o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Obowiązek jej złożenia ciąży na wszystkich zakładach pracy, które w 2013 roku wypłacały wynagrodzenia z tytułu m.in. stosunku pracy, a także umów o dzieło i umów zleceń na kwoty powyżej 200 zł.

PIT-4R, oprócz zwykłych przedsiębiorców, składają także rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz inne, które zajmują się produkcją rolną, a w ciągu roku pobierają zaliczki na podatek od wypłat na rzecz członków spółdzielni i ich rodzin. Obowiązuje ona także organy rentowe, które pobierają zaliczki od świadczeń, takich jak emerytury, renty czy zasiłki.

Deklaracji nie składa się, jeżeli podatnik nie dokonywał żadnych wypłat pociągających za sobą obowiązek pobrania zaliczek.


2. PIT-8AR

Z kolei deklaracja PIT-8AR dotyczy tych przedsiębiorców, którzy mają obowiązek pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonanych wypłat, w tym m.in. od tzw. drobnych zleceń.

Warunkiem jest tutaj fakt, że zleceniobiorca nie jest pracownikiem płatnika, a miesięczna suma należności wynikająca z umowy lub umów o dzieło czy zlecenie wynosi maksymalnie 200 zł. Wówczas pobierany jest zryczałtowany podatek według stawki 18% - nie uwzględnia się także zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów.


Skąd obowiązek składania PIT-4R i PIT-8AR?


W ciągu roku podatkowego przedsiębiorcy obowiązkowo obliczają, pobierają i odprowadzają do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy pracowników, jednak nie ma to odzwierciedlenia w żadnych składanych co miesiąc deklaracjach, które potwierdzałyby wysokość wniesionych wpłat. Takim podsumowaniem i potwierdzeniem wysokości wpłaconych zaliczek są deklaracje PIT-4R i PIT-8AR.

W przypadku PIT-4R warto pamiętać, że deklarację trzeba złożyć nawet wówczas, gdy zaliczki na podatek od ich wynagrodzenia mają zerowa wartość (np. w wyniku niskich dochodów i opłacania składek ZUS, które obniżają zaliczkę na podatek). Zerowa zaliczka nie jest bowiem jednoznaczna z brakiem przychodu u pracownika.


Jak wypełnia się formularze PIT-4R i PIT-8AR i gdzie się je składa?


Najczęściej problemem dla płatników jest określenie, jakie kwoty powinny być wpisane do deklaracji. W deklaracji PIT-4R należy wykazać zaliczki należne za dane miesiące, a nie te, które były faktycznie wpłacone w tych miesiącach do urzędu (jeśli istnieją różnice np. w wyniku pomyłki). W PIT-4R nie uwzględnia się także przychodów zwolnionych z opodatkowania, co jest logicznym następstwem nie pobierania od nich w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy.

Ważne jest także, aby złożyć deklarację do właściwego urzędu skarbowego. PIT-4R i PIT-8AR składa się w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania (jeśli zleceniodawca jest osobą fizyczną) lub ze względu na miejsce siedziby (gdy mowa o osobach prawnych, np. spółkach kapitałowych).

Należy także pamiętać, że PIT-4R składa się niezależnie od wystawienia pracownikowi PIT-11czy PIT-40. 

Jeśli podatnik zakończy działalność przed 31 stycznia, wówczas PIT-4R (a także PIT-8AR) składa najpóźniej w ostatnim dniu prowadzenia działalności. Z kolei jeśli stosunek prawny z pracownikiem zakończy się przed tym terminem, np. w wyniku rozwiązania umowy o pracę, PIT-4R przekazuje się w terminie standardowym.

Zarówno deklarację PIT-4R, jak i PIT-8AR można złożyć osobiście lub wysyłając je pocztą. Złożenie w formie elektronicznej przez Internet wymaga kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Formy opodatkowania działalności gospodarczej PIT


Co dla pracownika?


Formularze podatkowe PIT-4R i PIT-8AR składa się wyłącznie do urzędu skarbowego - nie doręcza się ich podatnikowi, którego zaliczki są rozliczane. Przygotowuje się zatem formalnie jeden egzemplarz deklaracji, pamiętając o kopii dla siebie, dla celów dowodowych. Nie przygotowuje się także oddzielnych deklaracji dla każdego pracownika, tylko sporządza się jeden PIT-4R niezależnie od liczby pracowników czy świadczeniobiorców, za których opłacane są przez płatnika zaliczki. Nie ma potrzeby informowania pracownika, że takie deklaracje zostały złożone w urzędzie skarbowym.

Warto pamiętać, że inaczej sytuacja wygląda w przypadku deklaracji PIT-11. Jest to informacja o dochodach podatnika, którą płatnik przekazuje zarówno do urzędu skarbowego, jak i do podatnika. To właśnie na podstawie tej deklaracji, podatnik może wykonać rozliczenie roczne.


Co grozi za niezłożenie formularzy PIT-4R lub PIT-8AR?


Może się zdarzyć tak, że przedsiębiorca nie dopełni w terminie obowiązku złożenia formularza PIT-4R lub PIT-8AR. Niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie jest wykroczeniem skarbowym i nakładana jest za nie kara grzywny, której wysokość reguluje Kodeks karny skarbowy.

Na szczęście jest możliwość uniknięcia takiej kary. Warunkiem jest tu zawiadomienie organu ścigającego o wykroczeniu i uzasadnienie jego popełnienia. Zawiadomienie może mieć formę pisemną lub ustną, do protokołu. Jest to instytucja tzw. czynnego żalu podatnika.

W sytuacji, gdy deklaracja PIT-4R została złożona w terminie, ale zawiera błędy, jest możliwość ich skorygowania. Chodzi tu o pomyłki rachunkowe, oczywiste omyłki, ale również wypełnienie formularza niezgodnie z wymaganiami lub też gdy istnieją wątpliwości co do prawidłowości danych w nim ujętych. Korekty takiej dokonuje się poprzez ponowne złożenie prawidłowo wypełnionej deklaracji, wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn tej korekty.

Sebastian Bobrowski

Dyrektor Finansowy inFakt

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

REKLAMA