| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Nowe reguły powstawania obowiązku podatkowego w VAT

Nowe reguły powstawania obowiązku podatkowego w VAT

Z początkiem 2014 roku weszły w życie istotne zmiany w podatku VAT. Najważniejszą ze zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o VAT jest ustalenie nowych reguł określania momentu powstania obowiązku podatkowego.

W dniu 1 stycznia 2014 r. weszła w życie także ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz. U. z 2013 r., poz. 1387). Najistotniejszą zmianą wprowadzoną przez tę ustawę zmieniającą jest objęcie podatkiem dochodowym od osób prawnych spółek komandytowo-akcyjnych. W ten sposób zwiększono obciążenia fiskalne związane z prowadzeniem działalności w formie spółki komandytowo-akcyjnej.

Podsumowując, początek nowego roku przyniósł szereg doniosłych zmian w przepisach podatkowych.

Najistotniejsza ze zmian w przepisach dotyczących podatku VAT polega na przyjęciu generalnej zasady, że obowiązek podatkowy powstaje nie jak dotychczas z momentem wystawienia faktury, ale wraz z dostarczeniem towaru lub wykonaniem usługi. Zmiana ta uniemożliwia „przesuwanie” terminu powstania obowiązku podatkowego poprzez wystawianie faktur za czynności wykonane pod koniec miesiąca, dopiero pod koniec przewidzianego na to okresu. Takie rozwiązanie może jednak doprowadzić do sytuacji, w których podatnik będzie zobowiązany zapłacić podatek VAT, zanim jeszcze otrzyma płatność od swojego kontrahenta. Ważne zmiany dotyczą także podstawy opodatkowania oraz odliczeń w podatku VAT, a także kwestii związanych z wystawianiem faktur.

Doniosłą zmianą związaną z wejściem w życie drugiej wspomnianej ustawy zmieniającej jest opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych spółek komandytowo-akcyjnych. Wskutek tej zmiany, optymalizacja podatkowa poprzez prowadzenie działalności w formie spółki komandytowo-akcyjnej, będzie znacznie utrudniona.

Nowe przepisy mają ogromne znaczenie praktyczne, stąd wszyscy podatnicy powinni się z nimi jak najszybciej dokładnie zapoznać.

 

 

Maciej Szulikowski

radca prawny i partner zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK