| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Opodatkowanie VAT dostawy towarów używanych

Opodatkowanie VAT dostawy towarów używanych

W 2014 r. zmieniły się zasady korzystania ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Zwolnienie określone w tym przepisie obejmuje wszystkie towary, a nie tylko towary, które można było uznać za towary używane na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2013 r. Wprowadzono jednak dodatkowe warunki, aby z tego zwolnienia korzystać.


Zgodnie z prawem unijnym dostawa towaru korzysta ze zwolnienia z opodatkowania ze względu na brak prawa do odliczenia podatku naliczonego tylko wtedy, gdy towar jest wykorzystywany do działalności zwolnionej lub nie jest ściśle związany z działalnością gospodarczą, stanowiąc wydatek o charakterze luksusowym, rozrywkowym lub reprezentacyjnym. Tym samym sformułowany w polskiej ustawie o VAT warunek (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2013 r.), na podstawie którego dostawa towarów używanych była zwolniona z VAT dopiero wówczas, gdy podatnik faktycznie używał towaru przez co najmniej pół roku, wykraczał poza treść normy określonej przez art. 136 lit. b) dyrektywy 2006/112/WE.


Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Najważniejsze zmiany w VAT 2014

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo


Przepisy unijne jako jedyny warunek zwolnienia wskazują na brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towaru na podstawie art. 176. Takie samo stanowisko zaprezentował NSA w wyroku z 28 lutego 2013 r. (sygn. akt I FSK 627/12), w którym orzekł, że:

W świetle (...) obecnego unormowania art. 43 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 2 ustawy podatnik, któremu przy nabyciu rzeczy ruchomej nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, dokonując jej zbycia bez używania jej fizycznie przez okres 6 miesięcy, jest zobligowany opodatkować tę dostawę, co pozostaje w sprzeczności z przepisem art. 136 lit. b) dyrektywy 2006/112/WE i godzi w istotę przewidzianego w tym przepisie zwolnienia - aby nie opodatkowywać dostaw towarów, przy nabyciu których podatnikowi nie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego, na zasadach przewidzianych w dyrektywie. Prowadzi to bowiem do bezpodstawnego, podwójnego opodatkowania takiego towaru (poprzez konieczność opodatkowania jego dostawy, przy braku prawa do odliczenia podatku z tytułu jego nabycia).


Więcej  na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych i Kadrowych www.inforfk.pl w artykule: "Towary używane - nowe zasady opodatkowania VAT od 2014 r." >>

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK