| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Opodatkowanie VAT dostawy towarów używanych

Opodatkowanie VAT dostawy towarów używanych

W 2014 r. zmieniły się zasady korzystania ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Zwolnienie określone w tym przepisie obejmuje wszystkie towary, a nie tylko towary, które można było uznać za towary używane na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2013 r. Wprowadzono jednak dodatkowe warunki, aby z tego zwolnienia korzystać.


 

Porada pochodzi z serwisu:

 

 

 

 


INFORFK: Zmiany w VAT 2014


Definicja towaru używanego w ustawie o VAT


Zmianie uległy również zasady zwolnienia z VAT dla dostawy samochodów osobowych, od których częściowo odliczono VAT. Ustawodawca zrezygnował z koniecznego, jak dotąd, warunku używania przez podatnika dokonującego dostawy takiego samochodu przez co najmniej pół roku, co pozwalało na uznanie go za towar używany w myśl ustawy o VAT.

W 2014 r. z ustawową definicją towaru używanego spotykamy się jedynie w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy. Obowiązuje ona tylko w przypadku dostaw opodatkowanych w procedurze marży.


Dostawa towarów zwolnionych z VAT na zasadach ogólnych

Do końca 2013 r. dostawa towarów używanych korzystała ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 2 ustawy o VAT. Sprzedaż towaru była objęta zwolnieniem z opodatkowania VAT w przypadku, gdy:

• sprzedawcy nie przysługiwało przy zakupie tego towaru prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT) oraz

• towar posiadał status towaru używanego. Przez towar używany należało rozumieć ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel (art. 43 ust. 2 ustawy o VAT).

Faktura przed dostawą towarów - kiedy odliczyć VAT

Rewolucyjne zmiany w odliczeniu VAT od samochodów

Krajowe przepisy ustawy o VAT, w zakresie, w jakim uzależniały zastosowanie zwolnienia z opodatkowania dla dostawy towaru od półrocznego okresu jego używania, nie były jednak zgodne z unijnymi regulacjami. Z art. 136 dyrektywy 2006/112/WE wynika, że państwa członkowskie zwalniają z opodatkowania:

• dostawy towarów wykorzystywanych wyłącznie do celów działalności zwolnionej, jeżeli towary te nie dały prawa do odliczenia,

• dostawy towarów, przy których nabyciu lub wykorzystaniu VAT nie podlegał odliczeniu zgodnie z art. 176 dyrektywy (chodzi tu o wydatki niedające prawa do odliczenia ze względu na brak ich ścisłego związku z działalnością gospodarczą, co dotyczy wydatków na artykuły luksusowe, rozrywkę lub wydatki reprezentacyjne).

Rozliczanie zaliczek w VAT po zmianach

Plusy i minusy zmian w VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK