| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Wpłaty na certyfikaty inwestycyjne nie podlegają PIT

Wpłaty na certyfikaty inwestycyjne nie podlegają PIT

Wpłaty dokonywane na certyfikaty inwestycyjne papierami wartościowymi lub udziałami w spółkach z o.o. nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT), gdyż uzyskanie z tytułu tych wpłat certyfikatów inwestycyjnych nie stanowi przychodu podatkowego.

 


Certyfikat inwestycyjny nie stanowi przychodu


NSA wskazał w pierwszej kolejności, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, wpłaty do funduszu inwestycyjnego zamkniętego na certyfikaty inwestycyjne tego funduszu mogą być dokonywane w formie pieniężnej, jak również udziałami w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością lub papierami wartościowymi. Następnie NSA wyjaśnił, że w zamian za przeniesienie własności udziałów lub papierów wartościowych zapisujący się na certyfikaty inwestycyjne uzyskuje świadczenie wzajemne w postaci uzyskania właśnie certyfikatu. Zatem zdaniem NSA należy przede wszystkim rozstrzygnąć, czy uzyskanie certyfikatu inwestycyjnego stanowi przychód podatkowy.

Przepisy prawa podatkowego przewidują, że co do zasady przychodami są otrzymane lub postawione w roku podatkowym do dyspozycji osoby fizycznej: pieniądze i wartości pieniężne, równowartość w pieniądzu świadczeń w naturze oraz równowartość w pieniądzu innych nieodpłatnych świadczeń. Jak wskazał NSA, certyfikat inwestycyjny będący pochodnym instrumentem finansowym nie jest polskim lub zagranicznym pieniądzem ani też wartością dewizową, ani nie stanowi wartości pieniężnej, ponieważ nie jest substytutem pieniądza. Jeśli zatem w świetle prawa podatkowego certyfikat inwestycyjny nie może zostać uznany za przychód podatkowy, nie może przez to zostać objęty obowiązkiem podatkowym z tytułu jego uzyskania.

Podsumowując, we wskazanym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął, że wniesienie wpłat na certyfikaty inwestycyjne udziałami w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością lub papierami wartościowymi, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż certyfikat inwestycyjny nie stanowi przychodu w rozumieniu prawa podatkowego.

 

Podstawa opodatkowania w VAT w 2014 r.

 

Maciej Szulikowski

radca prawny i partner zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK