| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak prawidłowo obliczyć okres zasiłkowy

Jak prawidłowo obliczyć okres zasiłkowy

Obowiązkiem płatnika zasiłków jest ustalanie okresu zasiłkowego. Konsekwencją złego obliczenia okresu zasiłkowego może być przekroczenie limitu dni należnego świadczenia chorobowego, co będzie skutkować nadpłatą świadczenia. W takiej sytuacji pracodawca nadpłatę zasiłku musi pokryć z własnych środków.


Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się także okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekracza 60 dni.

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Zapraszamy do dyskusji na forum

W zaświadczeniu lekarskim (ZUS ZLA), które ubezpieczony przedkłada płatnikowi zasiłku, lekarz nie wpisuje numeru statystycznego choroby. Dlatego przepisy określają, że chorobę spowodowaną tą samą przyczyną oznacza się w tym zaświadczeniu kodem literowym A. Oznaczenie to wpisuje lekarz wystawiający zaświadczenie lekarskie. Jeżeli jednak ubezpieczony przy kolejnej niezdolności do pracy z powodu choroby korzysta z wizyty u innego lekarza, w innej przychodni zdrowia lub w prywatnym gabinecie, lekarz ten nie ma wiedzy o poprzedniej przyczynie niezdolności do pracy i nie może zamieścić w zwolnieniu lekarskim kodu A.


Więcej  na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych i Kadrowych www.inforfk.pl w artykule: "Jak prawidłowo ustalić okres zasiłkowy" >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK