| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kiedy należy dokonać przeglądu kasy rejestrującej

Kiedy należy dokonać przeglądu kasy rejestrującej

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych powinna być ewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej, która, w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania, musi być poddawana okresowym przeglądom. Podatnik korzystający z kasy rejestrującej ma obowiązek terminowego zgłaszania jej do przeglądu technicznego.


Porada pochodzi z serwisu:

 

 


Do kogo zgłosić kasę do przeglądu


W celu dokonania przeglądu technicznego podatnicy muszą zgłosić kasę do podmiotu prowadzącego serwis główny lub podmiotu prowadzącego serwis kas. Za podmiot prowadzący serwis główny uważa się:

• producenta krajowego danego typu kasy prowadzącego jej serwis,

• podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu danego typu kasy prowadzący jej serwis,

• podmiot, któremu przekazano prowadzenie serwisu kas na podstawie umowy.

Z kolei podmiotem prowadzącym serwis kas jest przedsiębiorca prowadzący działalność serwisu kas i posiadający autoryzację podmiotu prowadzącego serwis główny.


INFORFK: "Nowe rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące" >>


Podmiot dokonujący sprzedaży kasy jej użytkownikowi jest obowiązany przekazać aktualny wykaz uprawnionych podmiotów, które prowadzą serwis, wraz z adresami punktów, w których są wykonywane usługi serwisowe (w tym przeglądy techniczne kas) w zakresie danego typu kasy (art. 111 ust. 6h ustawy o VAT). W praktyce wystarczy zgłosić kasę do przeglądu w najbliższym punkcie serwisowym wykonującym usługi serwisowe dla danego typu kas.


Forma zgłoszenia


Przepisy prawa podatkowego nie określają formy, w jakiej powinno zostać dokonane zgłoszenie w celu wykonania przeglądu. W związku z tym można zrobić to w każdej formie, czyli ustnie, telefonicznie, pisemnie, np. e-mailem. Mając na uwadze fakt, iż skutkiem braku zgłoszenia w wymaganym terminie jest utrata ulgi z tytułu zakupu kasy fiskalnej, w interesie podatnika leży, by prawidłowo dowieść jego dochowania. Dlatego też zgłoszenia najlepiej jest dokonać w formie pisemnej, np. w formie e-maila.

Jak wykazać zakup kasy fiskalnej w ewidencji księgowej

Z tego też powodu warto pamiętać, że zgłoszenia należy dokonać właściwemu podmiotowi, czyli prowadzącemu serwis główny lub serwis kas (w jakimkolwiek uprawnionym punkcie serwisowym). Dokonanie zgłoszenia serwisantowi kas jest nieskuteczne, gdyż co prawda działa on z upoważnienia wcześniej wymienionych podmiotów, ale jego upoważnienie nie obejmuje przyjmowania zgłoszeń od podatników.

Zasady ewidencji za pomocą kas rejestrujących - prawnicy i lekarze

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK