| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Dziś jeszcze zatankuj i zadbaj o swój samochód, by odliczyć cały VAT

Dziś jeszcze zatankuj i zadbaj o swój samochód, by odliczyć cały VAT

Podatnicy VAT, gdy do końca marca poniosą wydatki na zakup paliwa do samochodów z kratką, będą mogli odliczyć całą kwotę VAT na dotychczasowych zasadach. Oczywiście jeszcze w marcu muszą otrzymać fakturę. Dotyczy to także wydatków eksploatacyjnych takich jak zakup opon, olejów, usługi napraw i konserwacji. Od 1 kwietnia 2014 r. aby odliczyć cały VAT od paliwa i wydatków eksploatacyjnych do samochodów z kratką, trzeba je używać wyłącznie do działalności i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.


Od 1 kwietnia 2014 r. pełne (100%) odliczenie VAT będzie przysługiwało tylko w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Dla pełnego odliczenia VAT nie będzie miało znaczenia że wykorzystywany przez nas samochód to tzw. samochód z kratką, ale sposób jego wykorzystania do działalności.

Odliczymy tylko 50% VAT w przypadku gdy samochód, zarówno osobowy jak i ten  z kratką będzie wykorzystywany zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do użytku prywatnego. Ograniczenia dotyczą w szczególności o wydatków na nabycie, import, najem, leasing samochodów, a także zakup paliw do napędu oraz innych wydatków eksploatacyjnych oraz usług (np. naprawy, czy konserwacje).

Jednak do 30 czerwca 2015 r. nie będzie można odliczyć ani złotówki VAT naliczonego od faktur za paliwa do samochodów osobowych, które nie są wykorzystywane przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Dotyczy to także innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,

2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,

3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

czyli pojazdów, które do 31 marca 2014 r. nie są uznawane za tzw. samochody z kratką.

 

 

Chcesz wiedzieć, jak zmienią się od 1 kwietnia 2014 r. zasady rozliczeń VAT od użytkowania samochodów, jakie są zmiany w rozliczeniach VAT przy sprzedaży samochodów?

Zamów nowość - publikację „Samochód w firmie”. Tylko 29,90 zł!

 

Dotąd nie było ograniczeń w odliczaniu VAT od wydatków eksploatacyjnych, napraw i remontów, bez względu na rodzaj samochodu. Także w przypadku VAT od paliwa do „samochodów z kratką” (z homologacją N1) można było odliczać 100% VAT.

Czyli jedynie do 31 marca można dokonać wydatków, które pozwolą odliczyć VAT na dotychczasowych zasadach. Eksperci zauważają, że w niektórych sytuacjach wystarczy wpłacić zaliczkę na poczet przyszłych dostaw albo usług  np. paliw i jeszcze w marcu otrzymać fakturę.

Nie wystarczy to jednak w przypadku umów leasingu. Pełny VAT, na dotychczasowych zasadach będzie można odliczać od rat leasingowych samochodu z kratką w przypadku umowy zawartej przed 1 kwietnia 2014 r. Zasady te będą miały zastosowanie:

1) bez uwzględnienia zmian umowy dokonywanych od 1 kwietnia 2014 r. oraz

2) pod warunkiem że:

- pojazdy samochodowe będące przedmiotem tych umów zostały wydane podatnikowi przed 1 kwietnia 2014 r., czyli najpóźniej 31 marca br.

- umowa została zarejestrowana przez podatnika dokonującego odliczenia u właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, tj. do 2 maja 2014 r.

 

Dokumentacja rozliczeń VAT od samochodów


Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy aktywne wersje dokumentacji związanej z rozliczeniem VAT od samochodów od 1 kwietnia 2014 r.


1. Ewidencja przebiegu pojazdu>>>

 
2. Ewidencja przebiegu pojazdu VAT>>>


3. Ewidencja przebiegu pojazdu VAT, gdy samochód użytkuje inna osoba niż pracownik>>>


4. Oświadczenie o używaniu pojazdu dla celów służbowych>>>


5. Miesięczne zestawienie poniesionych wydatków>>>


6. Wyliczenie kwoty wydatków które można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów związanych z eksploatacją samochodu nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych w danym miesiącu>>>


Ponadto na podatnikach wykorzystujących wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, ciążyć będzie nowy obowiązek. Otóż podatnicy ci będą obowiązani składać naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach (na formularzu, którego wzór określi Minister Finansów).

Zobacz ustawę o podatku od towarów i usług obowiązującą od 1 kwietnia 2014 r.>>>

Nowy formularz - VAT-26

 

Od 1 kwietnia 2014 r. podatnicy VAT , chcący odliczać 100% VAT od samochodów wykorzystywanych wyłącznie do swojej działalności będą musieli złożyć do urzędu skarbowego informację VAT-26. W dniu 21 marca 2014 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie określające wzór tego formularza.

VAT-26 - informacja o firmowych samochodach

 


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK