| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Ustawa o rachunkowości a nowoczesna księgowość "w chmurze"

Ustawa o rachunkowości a nowoczesna księgowość "w chmurze"

W życiu księgowego pojawiają się zupełnie nowe pojęcia jak chmura, cloud computing. Jak zatem radzi sobie z tym ustawa o rachunkowości, czy reguluje ona trzymanie danych w chmurze, czy tylko w szafie pancernej?


JW: Tak, 20 lat temu systemy były tak skonstruowane, że taką kontrolę przeprowadzał księgowy, sprawdzał zgodność zapisów dziennika z kontami księgi głównej i ksiąg pomocniczych. Teraz jesteśmy w dobie systemów zintegrowanych i zapisy księgowe wprowadzone raz do systemu implikują się automatycznie w różnych elementach ksiąg rachunkowych, które wymienia ustawa. To jest już w strukturze systemu, księgowy już tego nie sprawdza, to już robi system...


JH: Tak, zgadzam się z tym, ale pamiętać trzeba, że ustawa zawiera wymagania skierowane nie tylko do prowadzących księgi rachunkowe, ale też pośrednio do dostawców oprogramowania. Producenci systemów informatycznych powinni je uwzględniać, ale oni nie są bezpośrednimi adresatami. Jak już wspomniałem, przepisy nie mogą ograniczać rozwoju technologii komputerowych, a producenci oprogramowania proponują nowe rozwiązania, które są coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Od użytkownika zależy czy takie oprogramowanie zakupi i będzie stosował. Pamiętajmy, że użytkownik nie jest zmuszany do nabycia programu komputerowego, w którym zamierza prowadzić księgi rachunkowe. Jeżeli potrafi może księgi rachunkowe skonfigurować i prowadzić np. w Excelu na wzór typowej amerykanki. Takie księgi muszą jednak spełniać wymogi formalno-prawne. Z drugiej jednak strony pamiętajmy, że potrzeby użytkowników są coraz większe, a producenci oprogramowania wychodzą ku ich oczekiwaniom. Użytkownicy powinni jednak umiejętnie korzystać z technologii, a nie poddawać się jej wpływowi bezkrytycznie.


JW.: Czy przepisy powinny szczegółowo regulować zagadnienie prowadzenia ksiąg rachunkowych? Może należałoby zrezygnować z wielu zagadnień szczegółowych, a jedynie określić wymogi minimalne? Jeżeli nie - to w jaki sposób określić warunki prowadzenia ksiąg rachunkowych i czy w ogóle je określać, czy pozostawić do dyspozycji jednostki?


Rolą ustawodawcy jest, aby określić uniwersalne, minimalne wymogi jakie muszą spełniać księgi rachunkowe prowadzone przy użyciu komputera. Oczywiście, ustawodawca musi zwrócić uwagę i uwzględnić fakt, że bezpowrotnie odchodzimy od prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie papierowej oraz od dokumentowania zdarzeń gospodarczych w takiej formie. W chwili obecnej na pierwszy plan wysunęła się forma elektroniczna. 

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


JW: Zatem wniosek taki, że nie przesadzajmy z technologiami i pamiętajmy, że to nie program nami rządzi tylko my programem. Ustawa wskazuje nam tylko obszary, które musimy kontrolować, natomiast w jaki sposób to robimy, wybór należy do nas. W to czy sprawdzamy kolejność wprowadzanych zapisów księgowych, czy analizujemy tradycyjnie zgodność sum kontrolnych czy robimy to w sposób bardziej zaawansowany „wciskając magiczny przycisk” ustawa już nie ingeruje.


JH: To takie błędne koło, bo wracamy do pytania czy księgowy musi być informatykiem. Księgowy nie jest w stanie zweryfikować według jakiej procedury system tworzy informacje, w jaki sposób ją przetwarza i w jaki sposób staje się ona widoczna dla użytkownika. Jednak księgowy powinien sprawdzić poprawność systemu z punktu widzenia tych wymogów, których istnienie zapewnia wymaganą ustawowo jakość prowadzonych ksiąg rachunkowych.

Wiedza wyróżnia dobrego księgowego


JW: Pojawiają się kolejne pytania związane z ustawą o rachunkowości i prowadzeniem ksiąg rachunkowych przy pomocy komputera. Czy zagadnienia dotyczące prowadzenia ksiąg rachunkowych powinny być regulowane ustawą? Czy może kwestie te powinny być uregulowane w rozporządzeniu?
 


JH: Dyskusja nad tym czy rozdział drugi powinien być w ustawie czy nie, rozpoczęła się już jakiś czas temu. Biorąc pod uwagę wpływ takich rozwiązań na praktykę ich stosowania nie ma to większego znaczenia czy przepisy dotyczące prowadzenia ksiąg rachunkowych będą w randze ustawy czy rozporządzenia. Jednak patrząc na zagadnienie z punktu widzenia prestiżu rachunkowości jako nauki stosowanej, zdecydowanie opowiadam się za formą ustawową. Druga istotna kwestia, przemawiająca za takim rozwiązaniem, to wspieranie i utrzymanie prestiżu zawodu księgowego na rynku pracy.

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK