| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Odliczenie VAT od pojazdów specjalnych

Odliczenie VAT od pojazdów specjalnych

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązuje nowy katalog pojazdów specjalnych, których wykorzystywanie w działalności uprawnia do pełnego odliczenia VAT naliczonego. Minister Finansów rozszerzył ten katalog dodatkowo o pojazdy pogrzebowe i bankowozy. Aby jednak móc odliczać 100% VAT od wydatków związanych z takimi pojazdami, muszą one spełniać określone przepisami warunki.


 

 

 

 

 


Polecamy Multipakiet "Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 r."


Od pojazdów pogrzebowych i bankowozów odliczysz 100% VAT


Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązuje nowy katalog pojazdów specjalnych, których wykorzystywanie w działalności uprawnia do pełnego odliczenia VAT naliczonego. Są to: agregat elektryczny/spawalniczy, do prac wiertniczych, koparka, koparko-spycharka, ładowarka, podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych oraz żuraw samochodowy (art. 86a ust. 9 pkt 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2014 r.). Minister Finansów w wydanym rozporządzeniu rozszerzył ten katalog o pojazdy pogrzebowe oraz bankowozy typu A i B. Określił też dodatkowe warunki, które pojazdy te muszą spełniać, aby podatnik mógł uznać je za pojazdy specjalne uprawniające do pełnego odliczenia VAT.

Warto wspomnieć, że w rozporządzeniu MF nie zostały wymienione samochody do zimowego utrzymania dróg, do oczyszczania dróg czy pomocy drogowej. Brak tych pojazdów w katalogu pojazdów specjalnych uprawniających do pełnego odliczenia oznacza, że podatnicy, którzy zechcą odliczyć pełen VAT od wydatków z nimi związanych, będą musieli zgłosić je do urzędu skarbowego (VAT-26), określić warunki ich używania oraz prowadzić ewidencję przebiegu. Bez spełnienia tych warunków odliczą tylko 50% VAT naliczonego od wydatków z nimi związanych.


Platforma Księgowych i Kadrowych INFORFK
poleca artykuł: "Odliczenie 100% VAT od pojazdów pogrzebowych i bankowozów" >>


Z artykułu dowiesz się:

- jakie warunki muszą spełniać pojazdy pogrzebowe i bankowozy typu A i B w celu odliczenia pełnego VAT

- kiedy można odliczyć 100% VAT od bankowozu typu C

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Biuletyn VAT

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »