| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Rozliczenia VAT przy sprzedaży komisowej

Rozliczenia VAT przy sprzedaży komisowej

Z dniem 1 stycznia 2014 r. weszły w życie zmiany w zakresie ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT, które nie ominęły również sprzedaży komisowej. Znaczącej zmianie uległ także sposób dokumentowania wydania towarów w ramach umowy komisu.

Umowa komisu została zdefiniowana w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 765 k.c. jest to umowa, na podstawie której przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym.

Możemy zatem wyróżnić dwa podstawowe typy umów komisu - tzw. komis w sprzedaży oraz komis w zakupie.

W pierwszym przypadku komitent będący właścicielem towaru zleca komisantowi jego sprzedaż. Sprzedaż ta realizowana jest przez komisanta w imieniu własnym, lecz na rachunek komitenta. Natomiast komis w zakupie obejmuje przypadki, kiedy komitent zleca komisantowi zakup towaru. Zakup dokonywany jest wówczas przez komisanta w imieniu własnym, lecz na rachunek komitenta.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Czynności realizowane w ramach umów komisu, zarówno komisu w sprzedaży, jak i komisu w zakupie, według przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, traktowane są jak niezależne dostawy towarów. Odpowiednie regulacje w tym zakresie zawarto w postanowieniach art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy, według którego przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

● wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej,

● wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta.

Platforma Księgowych i Kadrowych INFORFK poleca artykuł: „Rozliczanie sprzedaży komisowej - VAT 2014

Artykuł szczegółowo omawia kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku:

● wydania towaru między komitentem a komisantem

● wydania towaru przez komisanta osobie trzeciej

● wydania towaru komitentowi przez komisanta.

Materiał wskazuje również na jakich zasadach ustalana jest podstawa opodatkowania przy umowach komisu w przypadku zarówno komitenta, jak i komisanta.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK