REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązujące przepisy przewidują możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w różnych formach prawnych. Wybór właściwej formy działalności dla naszego biznesu przynosi wiele skutków – determinuje sposób rozliczania podatków, prowadzenia księgowości, określa możliwości i ograniczenia firmy, ustala sposób kierowania przedsiębiorstwem.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Autopromocja


Zaczyna się od pomysłu, biznesplanu, zbierania kapitału. I w końcu zaczynamy własną działalność gospodarczą. Wcześniej jednak trzeba podjąć decyzję, jaką formę prawną prowadzenia działalności wybrać.


Działalność gospodarcza jednoosobowa


Jeśli całą działalność zamierzamy prowadzić osobiście, najlepszym rozwiązaniem jest jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli firma. Formalności związane z zakładaniem takiej działalności są dziś zredukowane do minimum - wystarczy złożenie jednego wniosku. Nie ma żadnych wymagań co do kapitału początkowego, można stosować uproszczoną księgowość i wybrać wygodną formę opodatkowania.

Oczywiście są też i wady. Taka forma ogranicza możliwość pozyskiwania kapitału z zewnątrz. Przedsiębiorca prowadzący firmę odpowiada za jej zobowiązania swoim majątkiem. Dodatkowo, niezależnie od obrotu i zysku, co miesiąc trzeba opłacić zryczałtowaną składkę ZUS.

Zakładanie firmy - księgowość i podatki

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Spółka cywilna


Inaczej sprawa wygląda, gdy działalność rozpoczynamy wraz ze wspólnikami, lub współudziałowcami. Wtedy pojawia się już konieczność założenia spółki. Polskie prawo daje spory wybór różnych form.

Jedną z popularniejszych jest spółka cywilna. To umowa zawarta pomiędzy przedsiębiorcami, którzy najczęściej prowadzą swoje firmy. Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. Jest jedynie wspólnym przedsięwzięciem wspólników prowadzących swoją działalność gospodarczą.

Zaletą takiej spółki jest prosta struktura organizacji i łatwość zarządzania. Wszyscy wspólnicy mogą reprezentować spółkę na równych prawach. Do założenia spółki cywilnej nie jest wymagany kapitał początkowy. Spółka może korzystać z uproszczonej księgowości, o ile tylko nie przekroczy obrotu 1.200.000 euro (taką kwotę wyznaczyło Ministerstwo Finansów na rok 2014) i żaden ze wspólników w swojej działalności nie prowadzi pełnej księgowości.

Podobnie jak w przypadku jednoosobowej działalności, w spółce cywilnej wspólnicy odpowiadają całym swoim majątkiem osobistym za jej zobowiązania. To skutek braku osobowości prawnej takiej działalności. Problemy też mogą pojawić się w przypadku sporów między wspólnikami - brak jest regulacji prawnych pozwalających na usunięcie niechcianego wspólnika.

Procedura zawieszenia działalności gospodarczej

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

 

 


Spółka kapitałowa


Bardziej zaawansowanymi formami działalności są spółki kapitałowe. Wśród nich dużą popularnością cieszą się spółki z ograniczona odpowiedzialnością.

Spółka z .o.o. to forma posiadająca osobowość prawną. Za tym faktem idzie szereg korzyści. Wspólnicy uwalniają się od odpowiedzialności majątkowej - jest ona ograniczona jedynie do wysokości własnego wkładu w kapitał. Ten jest jednak wymagany - obecnie jest to minimum 5000 PLN.

Odpowiedzialność wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Sam akt założenia takiej spółki jest skomplikowany i wymaga wielu formalności - akty notarialne, wpisy do Krajowego Rejestru Sądowego, dodatkowe opłaty - to tylko niektóre przeszkody. Struktura zarządu jest dość ściśle określona przepisami.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą podejmować różnego rodzaju działalność, nie tylko gospodarczą. Dużo łatwiej jest zdobywać dodatkowy kapitał, zmieniać wspólników i nie ma wymogu ujawniania nazwisk w nazwie spółki (jak to jest w przypadku jednoosobowej działalności i spółek cywilnych).

Jak ustanowić pełnomocnika firmy przez internet


Spółka osobowa


Przedsiębiorcy mają do wyboru jeszcze inne rodzaje spółek - akcyjną, komandytową, komandytowo-akcyjną, partnerską czy jawną.

- Niestety nie da się odpowiedzieć wprost na pytanie jaka forma działalności jest najlepsza. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Jedna będzie korzystna podatkowo, inna pod względem odpowiedzialności finansowej, jeszcze inna pod względem wypłacania zysków właścicielowi.  Najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytania w jakim celu zakłada się firmę, jaka będzie skala działalności, jakie będą zagrożenia, czy będzie konieczne poszukiwanie inwestorów lub jakiejś formy finansowania itd. - mówi Małgorzata Bazan z katowickiego biura rachunkowego KPDA.

Porady dotyczącej formy działalności można szukać właśnie w biurach rachunkowych.

- Klienci często decydują się na konsultację z doradcą podatkowym, jednak zdarza się, że doradcy nie mają doświadczenia w tym zakresie a jedynie posiłkują się przepisami. Pracownicy biura rachunkowego najczęściej mieli już do czynienia z wieloma przypadkami, znają ich wady i zalety i są w stanie „wczuć się w tok myślenia Klienta” - dodaje Małgorzata Bazan

Wybór odpowiedniej formy działalności przynosi wiele skutków - determinuje sposób rozliczania się z fiskusem, określa możliwości i ograniczenia firmy, ustala sposób kierowania przedsiębiorstwem. Formy działalności można zmieniać i przekształcać, ale wymaga to czasem długotrwałych i żmudnych procedur. Dlatego na początek warto wybrać odpowiednią formułę, która będzie mogła się sprawdzić w pierwszych latach działalności.


Biuro rachunkowe KPDA Sp. z o.o.
od 1998 roku świadczy usługi księgowe oraz szereg różnorodnych usług finansowych. Firma oferuje kompleksową obsługę swoich partnerów. KPDA posiada biura w Katowicach i Gliwicach.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuro rachunkowe KPDA sp. z o.o.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA