| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > List ostrzegawczy ograniczy oszustwa w VAT

List ostrzegawczy ograniczy oszustwa w VAT

Ministerstwo Finansów przyjęło dokument określający listę działań na lata 2014–2017, które mają zwiększyć stopień przestrzegania przepisów podatkowych i poprawić ściągalność podatków. Podjęcie tych działań będzie powodowało konieczność zmian przepisów oraz wprowadzenie nowych systemów zabezpieczających. Nowością dla podatników VAT będą „listy ostrzegawcze”.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

 

Celem wdrożenia „listu ostrzegawczego” jest ograniczenie oszustw w podatku VAT, a tym samym zabezpieczenie Skarbu Państwa przed znaczną utratą wpływów z tego tytułu, jak również ochrona interesów polskich przedsiębiorców poprzez wyeliminowanie oszustów z rynku i przywrócenie prawidłowego funkcjonowania zasad konkurencji. (...)

Narzędzia:

W „liście ostrzegawczym” opisującym najbardziej charakterystyczne znamiona ww. oszustwa znalazłoby się pouczenie o konieczności dołożenia należytej staranności, jak również podjęcia przez podatników wszelkich możliwych środków ostrożności, przy doborze dostawcy, w celu uniknięcia posądzenia o zamierzone uczestniczenie w przestępstwie VAT. Treść listu powinna wskazywać, że nieprzestrzeganie ww. zaleceń może, zgodnie z linią orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, spowodować odpowiedzialność w postaci utraty praw do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie towaru od nieuczciwego podatnika.

Proponuje się, aby „listy ostrzegawcze” były opracowywane w formie „komunikatów ostrzegawczych” dotyczących wskazanych branż narażonych na oszustwa.

Powyższe komunikaty byłyby przygotowywane przez Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Gospodarki, w oparciu o wyniki postępowań kontrolnych i działań analitycznych prowadzonych przez służby skarbowe, jak również w oparciu o sygnały o nadużyciach VAT przekazywane przez organizacje zrzeszające przedsiębiorców z określonej branży. Komunikaty te byłyby następnie publikowane przez właściwych Ministrów na stronach internetowych zarówno Ministerstwa Finansów, jak i Ministerstwa Gospodarki.

Adresaci:

Każdy podmiot gospodarczy będący podatnikiem VAT, działający w branży określonej w wydanym „komunikacie ostrzegawczym”, a w szczególności podmioty występujące o zwrot podatku VAT.

Zapisz się na nasz newsletter

Platforma Księgowych i Kadrowych INFORFK poleca artykuł: „Listy ostrzegawcze” dla podatników VAT - zapowiedź MF planowanych działań

Artykuł omawia kilka najważniejszych zmian w przepisach planowanych przez resort finansów na lata 2014-2017. Jedną z nich jest wprowadzenie listu ostrzegawczego, którego celem będzie ograniczenie oszustw w VAT. Ministerstwo będzie również walczyć z szarą strefą w obrocie wyrobami tytoniowymi w celu ograniczenia strat budżetu państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego.

Odliczenie VAT od samochodów 2014 - wydatki eksploatacyjne

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK