| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Obowiązek podatkowy w VAT przy zaliczce na rachunek powierniczy

Obowiązek podatkowy w VAT przy zaliczce na rachunek powierniczy

Wpłacanie przez klientów zaliczek na poczet ceny lokalu jest powszechne w branży deweloperskiej. Kiedy zatem powstaje obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki na rachunek powierniczy?

Świadczenie usług ubezpieczenia grupowego - obowiązek podatkowy


Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od zaliczki?


Dlatego praktyką jest, iż developerzy wykazują zaliczki dla celów VAT dopiero w momencie ich wypłaty przez bank. Aby zabezpieczyć to postępowanie developerzy występują z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Przykładowo 19 marca 2014 r. Dyrektor IS w Warszawie wydał korzystną dla dewelopera interpretację indywidualną sygn. IPPP1/443-223/14-2/IGo. W interpretacji Dyrektor stwierdził, że otrzymanie zaliczki na rachunek powierniczy, nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w tej dacie. Obowiązek podatkowy od zaliczki powstanie dopiero z chwilą wypłaty środków przez bank z rachunku powierniczego. Interpretacja dotyczy zarówno rachunku otwartego, jak i zamkniętego. Należy jednak mieć na uwadze, że interpretacje indywidualne posiadają moc ochronną jedynie dla podatników, na których wniosek zostały wydane.

Obowiązek podatkowy przy nabyciu bonów podarunkowych

Zapraszamy do dyskusji na forum


Maciej Górski, Doradca podatkowy w Accace

reklama

Ekspert:

Accace Poland

Accace wywodzi się z Europy Środkowo-Wschodniej. Naszymi założycielami są przedsiębiorcy, którzy podjęli się zaoferowania klientom usług najwyższej jakości, w rozsądnych cenach, wykonywanych przez wykwalifikowanych profesjonalistów. Przez lata Accace stał się jedną z najbardziej dynamicznych firm outsourcingowych i doradczych w regionie.

Zdjęcia

Obowiązek podatkowy w VAT przy zaliczce na rachunek powierniczy
Obowiązek podatkowy w VAT przy zaliczce na rachunek powierniczy

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »