| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

TEMAT DNIA

Jakie dokumenty uprawniają do korzystania z ulg podatkowych

Aktualizacja: 11.12.2008

Urząd skarbowy ma prawo sprawdzać rozliczenia podatkowe - w tym odpowiednią dokumentację - przez prawie sześć lat, czyli do czasu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego. »

Różnice kursowe trzeba wykazać

Aktualizacja: 11.12.2008

Na zakończenie roku trzeba rozliczyć różnice kursowe. W rachunku zysków i strat wykazuje się je po skompensowaniu (per saldo), odpowiednio jako przychód lub koszt finansowy. »

Od nowego roku firma będzie mogła zaliczyć w koszty więcej wydatków

Aktualizacja: 10.12.2008

Po 1 stycznia 2009 r. podatnicy CIT będą mogli zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wartość darowizn żywności przekazanych na cele charytatywne, a także koszty zaniechanych inwestycji. »

Pierwsze spotkanie z biegłym rewidentem

Aktualizacja: 09.12.2008

Pierwsze spotkanie robocze służy do omówienia procesu badania i ustalenia harmonogramu badań wstępnych i głównych. Należy też zapoznać biegłego z osobami odpowiedzialnymi za poszczególne obszary funkcjonowania jednostki. »

Sposoby rozliczania refakturowanych usług

Aktualizacja: 05.12.2008

Refakturowanie polega na zafakturowaniu odsprzedaży usług bez doliczania marży. Jego celem jest przeniesienie kosztów na podmiot, który z danej usługi faktycznie korzysta. Sama czynność refakturowania nie sprawia większych problemów. Wątpliwości mogą się pojawiać przy rozliczaniu niektórych rodzajów kosztów. »

Inwentaryzacja drogą potwierdzenia sald

Aktualizacja: 04.12.2008

Jednostki, w zależności od tego, z jakim składnikiem aktywów lub pasywów mają do czynienia, przeprowadzają inwentaryzację roczną na trzy sposoby: drogą spisu z natury, porównania danych księgowych z odpowiednimi dokumentami oraz potwierdzenia sald. »

Podatnicy traktowani w zależności od sądu

Aktualizacja: 03.12.2008

Sprawa traktowania podatników w zależności od miejsca zamieszkania lub siedziby firmy wraca wraz z rozporządzeniem prezydenta, na mocy którego od 11 października skargi na interpretacje ministra finansów rozpatrują wszystkie WSA w kraju. »

Nieodpłatne świadczenia na rzecz pracowników

Aktualizacja: 03.12.2008

Zatrudniając pracowników, pracodawca ponosi nie tylko koszty wynagrodzeń czy ekwiwalentów, ale często także innych świadczeń nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych. Dokonywanie tych świadczeń pociąga za sobą obowiązki związane z odprowadzeniem zaliczek na podatek dochodowy oraz składek ZUS. Jak rozliczyć te świadczenia? »

Sprzedaż domu w PIT-39

Aktualizacja: 28.11.2008

Ministerstwo Finansów opublikowało wzory nowych formularzy PIT. Już w rozliczeniu za 2008 rok w zeznaniach podatnicy będą musieli podać więcej danych. Transakcje dotyczące sprzedaży nieruchomości wykażemy w nowym zeznaniu PIT-39. »

Jak rozliczać wydatki na akcje promocyjne

Aktualizacja: 28.11.2008

W celu podniesienia atrakcyjności oferty sprzedawcy często decydują się na przeprowadzenie akcji promocyjnych, w ramach których klientom są przekazywane różne towary (nagrody, prezenty). Jakie są skutki podatkowe takich działań? »

Z jakimi obowiązkami podatkowymi wiążą się transakcje w internecie

Aktualizacja: 27.11.2008

Wszystkie osoby, które sprzedają towary lub usługi w internecie, muszą wiedzieć, że z każdą transakcją dokonaną w sieci wiążą się pewne obowiązki podatkowe. Działalność internetowa jest pod ścisłą kontrolą fiskusa, co powoduje, że nierozliczenie prowadzonych transakcji może skończyć się karą. »

O transakcjach unijnych trzeba poinformować urząd

Aktualizacja: 26.11.2008

Ze względu na konieczność kontrolowania obrotu pomiędzy państwami wspólnoty wprowadzono obowiązek informowania urzędu o dokonanych transakcjach. Informacje o nich składa się co kwartał. »

Transakcje z podmiotami powiązanymi w księgach rachunkowych

Aktualizacja: 24.11.2008

Transakcje z jednostkami powiązanymi. Powinny być one ewidencjonowane w księgach rachunkowych w taki sposób, aby można je było łatwo wyodrębnić. »

Plusy i minusy zmian w VAT obowiązujących od 1 grudnia 2008 r.

Aktualizacja: 03.12.2008

Sejm uchwalił długo oczekiwane zmiany w ustawie o VAT. Zdecydowana większość z nich zacznie obowiązywać już od 1 grudnia br. Pozostała część zmian zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. »

Ulga na zakup kasy fiskalnej - od grudnia nowe zasady

Aktualizacja: 21.11.2008

Od grudnia zmienią się zasady refinansowania podatnikom części wydatków na zakup kas rejestrujących. Najważniejsza zmiana dotyczy limitów odliczenia z tytułu zakupu kasy. »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK