| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

TEMAT DNIA

Jakie dokumenty uprawniają do korzystania z ulg podatkowych

Aktualizacja: 11.12.2008

Urząd skarbowy ma prawo sprawdzać rozliczenia podatkowe - w tym odpowiednią dokumentację - przez prawie sześć lat, czyli do czasu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego. »

Różnice kursowe trzeba wykazać

Aktualizacja: 11.12.2008

Na zakończenie roku trzeba rozliczyć różnice kursowe. W rachunku zysków i strat wykazuje się je po skompensowaniu (per saldo), odpowiednio jako przychód lub koszt finansowy. »

Od nowego roku firma będzie mogła zaliczyć w koszty więcej wydatków

Aktualizacja: 10.12.2008

Po 1 stycznia 2009 r. podatnicy CIT będą mogli zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wartość darowizn żywności przekazanych na cele charytatywne, a także koszty zaniechanych inwestycji. »

Pierwsze spotkanie z biegłym rewidentem

Aktualizacja: 09.12.2008

Pierwsze spotkanie robocze służy do omówienia procesu badania i ustalenia harmonogramu badań wstępnych i głównych. Należy też zapoznać biegłego z osobami odpowiedzialnymi za poszczególne obszary funkcjonowania jednostki. »

Sposoby rozliczania refakturowanych usług

Aktualizacja: 05.12.2008

Refakturowanie polega na zafakturowaniu odsprzedaży usług bez doliczania marży. Jego celem jest przeniesienie kosztów na podmiot, który z danej usługi faktycznie korzysta. Sama czynność refakturowania nie sprawia większych problemów. Wątpliwości mogą się pojawiać przy rozliczaniu niektórych rodzajów kosztów. »

Inwentaryzacja drogą potwierdzenia sald

Aktualizacja: 04.12.2008

Jednostki, w zależności od tego, z jakim składnikiem aktywów lub pasywów mają do czynienia, przeprowadzają inwentaryzację roczną na trzy sposoby: drogą spisu z natury, porównania danych księgowych z odpowiednimi dokumentami oraz potwierdzenia sald. »

Podatnicy traktowani w zależności od sądu

Aktualizacja: 03.12.2008

Sprawa traktowania podatników w zależności od miejsca zamieszkania lub siedziby firmy wraca wraz z rozporządzeniem prezydenta, na mocy którego od 11 października skargi na interpretacje ministra finansów rozpatrują wszystkie WSA w kraju. »

Nieodpłatne świadczenia na rzecz pracowników

Aktualizacja: 03.12.2008

Zatrudniając pracowników, pracodawca ponosi nie tylko koszty wynagrodzeń czy ekwiwalentów, ale często także innych świadczeń nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych. Dokonywanie tych świadczeń pociąga za sobą obowiązki związane z odprowadzeniem zaliczek na podatek dochodowy oraz składek ZUS. Jak rozliczyć te świadczenia? »

Sprzedaż domu w PIT-39

Aktualizacja: 28.11.2008

Ministerstwo Finansów opublikowało wzory nowych formularzy PIT. Już w rozliczeniu za 2008 rok w zeznaniach podatnicy będą musieli podać więcej danych. Transakcje dotyczące sprzedaży nieruchomości wykażemy w nowym zeznaniu PIT-39. »

Jak rozliczać wydatki na akcje promocyjne

Aktualizacja: 28.11.2008

W celu podniesienia atrakcyjności oferty sprzedawcy często decydują się na przeprowadzenie akcji promocyjnych, w ramach których klientom są przekazywane różne towary (nagrody, prezenty). Jakie są skutki podatkowe takich działań? »

Z jakimi obowiązkami podatkowymi wiążą się transakcje w internecie

Aktualizacja: 27.11.2008

Wszystkie osoby, które sprzedają towary lub usługi w internecie, muszą wiedzieć, że z każdą transakcją dokonaną w sieci wiążą się pewne obowiązki podatkowe. Działalność internetowa jest pod ścisłą kontrolą fiskusa, co powoduje, że nierozliczenie prowadzonych transakcji może skończyć się karą. »

O transakcjach unijnych trzeba poinformować urząd

Aktualizacja: 26.11.2008

Ze względu na konieczność kontrolowania obrotu pomiędzy państwami wspólnoty wprowadzono obowiązek informowania urzędu o dokonanych transakcjach. Informacje o nich składa się co kwartał. »

Transakcje z podmiotami powiązanymi w księgach rachunkowych

Aktualizacja: 24.11.2008

Transakcje z jednostkami powiązanymi. Powinny być one ewidencjonowane w księgach rachunkowych w taki sposób, aby można je było łatwo wyodrębnić. »

Plusy i minusy zmian w VAT obowiązujących od 1 grudnia 2008 r.

Aktualizacja: 03.12.2008

Sejm uchwalił długo oczekiwane zmiany w ustawie o VAT. Zdecydowana większość z nich zacznie obowiązywać już od 1 grudnia br. Pozostała część zmian zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. »

Ulga na zakup kasy fiskalnej - od grudnia nowe zasady

Aktualizacja: 21.11.2008

Od grudnia zmienią się zasady refinansowania podatnikom części wydatków na zakup kas rejestrujących. Najważniejsza zmiana dotyczy limitów odliczenia z tytułu zakupu kasy. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »