| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

TEMAT DNIA

Jak przejść z ksiąg rachunkowych na księgę przychodów i rozchodów (i odwrotnie)

Aktualizacja: 06.10.2008

Na mocy nowelizacji ustawy o rachunkowości został podniesiony próg przychodów netto ze sprzedaży zobowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych - z 800 000 euro na 1 200 000 euro. Dlatego niektóre firmy mogą przejść z ksiąg rachunkowych na PKPiR. Jak prawidłowo to zrobić? »

Jak rozłożyć na raty spłatę VAT

Aktualizacja: 02.10.2008

Aby rozłożyć spłatę podatku od towarów i usług na raty, należy wystąpić z wnioskiem do właściwego ze względu na rozliczenia w zakresie VAT naczelnika urzędu skarabowego. Jak umotywować wniosek, aby był skuteczny? »

Zawieszenie działalności gospodarczej - problemy podatkowe

Aktualizacja: 01.10.2008

Jakie przychody można będzie uzyskiwać w okresie zawieszenia działalności gospodarczej? Czy przedsiębiorca będzie mógł w okresie zawieszenia rozliczać koszty uzyskania przychodu? »

Co zrobić, gdy fiskus narusza procedurę podatkową

Aktualizacja: 30.09.2008

Gdy urząd skarbowy nie przestrzega nałożonych na niego obowiązków, podatnik ma prawo żądać zmiany takiego postępowania. Służą do tego odwołania, prośby o ponowne rozpatrzenie sprawy, ponaglenia czy w końcu skarga na bezczynność urzędu. »

Jak rozliczyć kredyt na zakup środków trwałych

Aktualizacja: 29.09.2008

Dla wielu przedsiębiorców źródłem finansowania zakupu środków trwałych są często kredyty. Jak traktować odsetki od takiego kredytu albo jak rozliczać różnice kursowe powstałe w związku z obsługą kredytu, jak ustalać wartość początkową środków trwałych? To tylko niektóre problemy. »

Opodatkowanie pakietów medycznych

Aktualizacja: 25.09.2008

Pracownik, który otrzymuje od szefa pakiet medyczny, musi liczyć się z koniecznością zapłaty PIT od jego wartości. Będzie tak nawet wtedy, gdy nie skorzysta z usług lekarza - takie stanowisko prezentują organy podatkowe i Ministerstwo Finansów. Innego zdania są sądy. Kto ma rację? »

Usługi najmu rzeczy ruchomych - rozliczenie VAT

Aktualizacja: 25.09.2008

Wielu przedsiębiorców chcąc uniknąć kosztów związanych z zakupem sprzętu niezbędnego do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej decyduje się na jego wynajem. Jak rozliczyć w podatku VAT takie transakcje? »

Ile może kosztować postępowanie podatkowe

Aktualizacja: 24.09.2008

Stronę obciążają koszty postępowania, które zostały poniesione w jej interesie albo na jej żądanie. Uczestnik postępowania, który narusza obowiązki wynikające z przepisów podatkowych, może zostać ukarany grzywną do 2,5 tys. zł. »

Jakie zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej

Aktualizacja: 23.09.2008

Od 20 września niektórzy przedsiębiorcy mogą zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej. W okresie zawieszenia nie muszą składać deklaracji ani płacić zaliczek na podatek. To nie jedyne zmiany. Jakie są pozostałe? »

VAT naliczony od reprezentacji jako koszt

Aktualizacja: 22.09.2008

Wpływ podatku od towarów i usług na podatek dochodowy jest ograniczony przez zasadę neutralności VAT. W niektórych jednak sytuacjach VAT może stanowić przychód lub koszt podatkowy. W tym zakresie pojawia się jednak wiele wątpliwości. Tak też jest w przypadku VAT naliczonego przy kosztach reprezentacji. »

Poznaj skutki najnowszych zmian w Ordynacji podatkowej

Aktualizacja: 22.09.2008

Obowiązujące od 20 września zmiany w Ordynacji podatkowej dotyczą m.in. wydawania pisemnych interpretacji prawa podatkowego i zasad przeprowadzania kontroli podatkowej przedsiębiorcy. Jakie są skutki tych zmian? »

Jak podatkowo traktować kary pieniężne

Aktualizacja: 18.09.2008

Kary umowne, jakie otrzymują przedsiębiorcy, są przychodem podlegającym opodatkowaniu. Umorzenie kar osobom nieprowadzącym działalności również spowoduje powstanie przychodu do opodatkowania. »

Jak korzystać z ustawy abolicyjnej

Aktualizacja: 17.09.2008

25 lipca br. została uchwalona ustawa o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwana ustawą abolicyjną (Dz.U. Nr 143, poz. 894). Z ustawy mogą skorzystać osoby osiągające w latach 2002-2007 wymienione w ustawie rodzaje dochodów za granicą. »

Zmiana wartości księgowej środków trwałych

Aktualizacja: 16.09.2008

Kiedy następuje zmiana bilansowej wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych? »

Kiedy podatnik, a kiedy fiskus muszą naliczyć i wpłacić odsetki

Aktualizacja: 15.09.2008

Podatnik, który ma zaległość podatkową, poza nią będzie musiał wpłacić do urzędu skarbowego także odsetki. Fiskus natomiast odsetki będzie musiał wypłacić podatnikowi, gdy spóźni się z oddaniem mu nadpłaty podatku. »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK