| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > IBR, czyli przyszłość biur rachunkowych w Polsce

IBR, czyli przyszłość biur rachunkowych w Polsce

Na rynku pojawiły się Internetowe Biura Rachunkowe. Czy skorzystanie z usług IBR może pomóc w wykonaniu najtrudniejszych czynności księgowych?

Gdzie szukać IBR

Na rynku usług ASP w zakresie księgowości internetowej działa już kilka firm. Jedne z nich adresują swe usługi tylko do małych podmiotów gospodarczych, inne poszerzają swą ofertę, obejmując nią także średnie i duże przedsiębiorstwa. Obecnie prowadzenie rachunkowości poprzez Internet jest dostępne w biurach rachunkowych, które są zlokalizowane w następujących miastach: Kraków, Warszawa, Poznań, Szczecin, Opole, Zgorzelec, Gdynia, Nowy Sącz i Wrocław. Przedsiębiorstwo może skorzystać z dowolnego, zaprezentowanego w treści artykułu, modelu usług IBR. Jednym z bardziej znanych jest serwis www.ifirma.pl lub www.faktura.pl, a oprogramowanie to ComArch Internet Yentures S.A., CDN eOPTIMA czy CASPER.

Co to jest ASP

Idea usług ASP polega na udostępnianiu przez Internet aplikacji biznesowych i biurowych różnym firmom na zasadzie stałej opłaty abonamentowej. Według koncepcji ASP biuro rachunkowe i jego klienci mogą korzystać z wydzierżawionych aplikacji do prowadzenia rachunkowości. Obecnie podmioty te mogą korzystać z oprogramowania księgowego, wykorzystując własny komputer z dostępem do Internetu, a potrzebne do tego oprogramowanie to jedynie system operacyjny i przeglądarka internetowa. Cały system jest tak skonstruowany, że użytkownicy nie czują żadnej różnicy w szybkości pracy - funkcjonuje on tak samo szybko jak np. internetowa sieć lokalna firmy.

Za wynajem oprogramowania uiszcza się stałą, miesięczną opłatę abonamentową. W cenie najmu jest zawarta kompleksowa administracja oprogramowaniem i danymi klienta, zapewnienie ciągłości dostępu do aplikacji z dowolnego komputera podłączonego do Internetu, archiwizacja danych, zdalny nadzór nad komputerami klienta oraz możliwość pracy w aktualnej wersji oprogramowania. Odpowiedzialność za działanie udostępnianego oprogramowania ponosi firma oferującą usługi ASP.

dr Elżbieta Izabela Szczepankiewicz

audytor wewnętrzny, wykładowca WSHiR w Poznaniu

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK