| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Biuro rachunkowe może skorzystać ze zwolnienia

Biuro rachunkowe może skorzystać ze zwolnienia

Jeżeli biuro rachunkowe prowadzi usługi w zakresie księgowości, z wyjątkiem deklaracji podatkowych lub w zakresie rachunkowości, przysługuje mu prawo do skorzystania ze zwolnienia.

 

Zmiana ustawy o doradztwie podatkowym, w której prowadzenie księgi przychodów i rozchodów wymieniono jako jedną z czynności doradztwa podatkowego, skomplikowała rozliczenia biur rachunkowych. Czynności doradztwa są bowiem czynnościami, które wyłączają możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Czytelnicy prowadzący biura rachunkowe mają jednak wątpliwości, czy faktycznie muszą zarejestrować się do celów VAT. Czy mogą korzystać ze zwolnienia?

Paweł Rokicki, konsultant w TPA Horwath Sztuba Kaczmarek, przyznaje, że nowe brzmienie ustawy o doradztwie podatkowym mogło być nie lada wyzwaniem dla niewielkich biur rachunkowych, które ze względu na wartość sprzedaży opodatkowanej korzystały ze zwolnienia z VAT zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT (z przedmiotowego zwolnienia nie mogą korzystać m.in. podmioty świadczące usługi doradztwa podatkowego).

- Obawy podatników wydawały się być tym bardziej uzasadnione, że w pierwszych interpretacjach wydawanych po nowelizacji organy podatkowe dość konsekwentnie zajmowały stanowisko, iż świadczone przez biura rachunkowe usługi należy zaklasyfikować jako czynności doradztwa podatkowego (np. IS.II/1/4430/79/05) - twierdzi nasz rozmówca. Dodaje jednak, że zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, klasyfikacja usług powinna odbywać się na podstawie klasyfikacji statystycznych. Tym samym, jeżeli wykonywane przez podatników usługi zaklasyfikowane są jako Usługi w zakresie księgowości, z wyjątkiem deklaracji podatkowych (74.12.20) lub Usługi w zakresie rachunkowości, pozostałe (74.12.14), należy uznać, iż podatnikowi przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia (np. interpretacja podatkowa dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie IP-PP2-443-10/07-3/KCH; Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady V/005-29/06). Paweł Rokicki podkreśla, że chociaż wzbudzające tyle kontrowersji przepisy zostały uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z ustawą zasadniczą (K 42/05), należy zauważyć, iż Trybunał orzekł jedynie o wadliwości postępowania legislacyjnego w ich tworzeniu, bez zgodności merytorycznej przedmiotowych regulacji.


AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »