| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kto musi się rozliczyć z fiskusem do 31 stycznia

Kto musi się rozliczyć z fiskusem do 31 stycznia

Dla wielu podatników i płatników 31 stycznia wiąże się z koniecznością złożenia w urzędach skarbowych wypełnionych deklaracji. Kogo ten obowiązek dotyczy?

 

Na ostatni dzień stycznia przypada obowiązek złożenia niektórych formularzy PIT. Wiele z nich pełni funkcje informacyjne, inne natomiast stanowią ostateczne rozliczenie się z podatku dochodowego od osób fizycznych.

PIT-28

Formularz ten stanowi zeznanie podatkowe o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za poprzedni rok. Do jego wypełnienia zobowiązane są osoby fizyczne osiągające przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Należy pamiętać, iż w niektórych sytuacjach razem z wypełnionym drukiem PIT-28 trzeba złożyć także załączniki PIT-28A oraz PIT-28B.

Pierwszy z nich zawiera informację o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko oraz z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. PIT-28B natomiast jest informacją o wysokości przychodów podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych. Oba te załączniki muszą być złożone razem z wypełnionym formularzem PIT-28 do końca stycznia.

PIT-4R

Druk ten w 2008 roku wypełnia się po raz pierwszy. Jest to roczna deklaracja o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Do jego złożenia zobowiązani są płatnicy. Wypełniony należy przesłać do urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Konieczne jest wykazanie w nim przede wszystkim obliczonego i pobranego podatku w formie zaliczek miesięcznych od wszystkich wypłat należności dokonanych na rzecz swoich pracowników w ciągu całego poprzedniego roku.

PIT-8AR

Także i ten formularz w bieżącym roku wypełnia się po raz pierwszy. Jest to deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku dochodowym. Tak jak w przypadku druku PIT-4R, wypełnia go płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych. W formularzu należy wykazać należny zryczałtowany podatek z różnych tytułów, np. od wygranych, świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów będących byłymi pracownikami, świadczeń otrzymanych przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy, należności osób zagranicznych, odsetek, dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, a także dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. W druku tym wykazuje się również kwoty wypłacane po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego. Konieczne jest zwrócenie uwagi, że wszystkie kwoty powinny być podane z podziałem na poszczególne miesiące.

PIT-16A

Do złożenia tego formularza zobowiązane są osoby fizyczne osiągające przychody objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Wykazuje się w nim składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłacone i odliczone od karty podatkowej. Także i w tym przypadku wszystkie dane należy podać z podziałem na poszczególne miesiące.

IFT-3/IFT-3R

Jest to informacja o wysokości przychodów (dochodów) wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu lub pośredniemu odbiorcy niemającemu w Polsce miejsca zamieszkania, który ze względu na swoją rezydencję podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym poza krajem.

Formularz ten należy sporządzić w dwóch egzemplarzach. Jeden przeznaczony dla odbiorcy należności trzeba przekazać do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Pozostałe deklaracje

Do końca stycznia należy złożyć także informację o wysokości wycofanego ze spółdzielni mieszkaniowej wkładu budowlanego lub mieszkaniowego i wysokości wycofanych lub przeniesionych na rzecz osób trzecich oszczędności z kasy mieszkaniowej (PIT-14). W tym samym terminie muszą rozliczyć się również duchowni. Zobowiązani są oni do przesłania do urzędu skarbowego wypełnionego formularza PIT-19A - deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Rozliczenia podatkowe


KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »