REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie dochodów z pracy poza Polską

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polski podatnik, który pracuje za granicą, ale nie zmienił miejsca zamieszkania na zagraniczne, będzie miał obowiązek rozliczenia zarobków uzyskanych za granicą w Polsce. W tym celu będzie trzeba złożyć PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG.

 

 

Obowiązek rozliczenia dochodów zagranicznych w Polsce zależy przede wszystkim od ustalenia miejsca zamieszkania danej osoby. Gdy znajduje się ono w Polsce, podatnik podlega w kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że wszystkie swoje światowe dochody musi rozliczać w polskim urzędzie skarbowym, stosując odpowiednią metodę, aby uniknąć podwójnego opodatkowania tych samych zarobków. Jeśli jednak podatnik przeniesie swoje miejsce zamieszkania za granicę, w kraju będzie podlegał ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. To z kolei oznacza, że w Polsce będzie musiał rozliczać dochody tylko uzyskane na terytorium RP.

Nowa definicja

W rozliczeniu za 2007 rok podatnicy pracujący za granicą, po raz pierwszy, określając swoje miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, skorzystają z nowej definicji zawartej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie 1 stycznia 2007 r. Co ważne, obecna definicja pozwala w łatwiejszy sposób zmienić miejsce zamieszkania na zagraniczne. W konsekwencji Polacy pracujący poza krajem mogą uniknąć rozliczeń z polskim fiskusem.

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski uważa się osobę fizyczną, która:

- posiada na terytorium RP centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

- przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Warto dodać, że polskie regulacje dotyczące rezydencji podatkowej mogą być modyfikowane przez umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Będzie tak zwłaszcza w przypadku powstania konfliktu rezydencji, tzn. gdy oba państwa będą uznawały daną osobę za swojego rezydenta podatkowego. O tym, jak taki problem rozwiązać, za chwilę.

Przy określaniu miejsca zamieszkania ważne jest spełnienie choć jednej z wymienionych w ustawie o PIT przesłanek. Aby podatnik miał miejsce zamieszkania w Polsce, musi przebywać na jej terytoriom 183 dni lub mieć tutaj centrum interesów życiowych lub centrum interesów gospodarczych.

Odnosząc się do pierwszego warunku, przepisy podatkowe nie precyzują, jak należy liczyć 183 dni pobytu. Można tu wskazać na dwa sposoby. Pierwszy, zgodny z komentarzem do Modelowej Konwencji OECD - należy liczyć każdy dzień pobytu na terytorium kraju, nawet częściowy. Przykładowo, gdy podatnik przyleci do Polski w niedzielę o 22.00, to będzie to już dzień pobytu w Polsce.

Drugi sposób, zgodny z przepisami Ordynacji podatkowej - licząc długość pobytu w Polsce nie należy uwzględniać dnia, w którym zdarzenie nastąpiło.

Centrum interesów

Omawiając dwa kolejne warunki, trzeba przede wszystkim wyjaśnić ich znaczenie. Centrum interesów gospodarczych podatnika będzie tam, gdzie prowadzi on główną działalność zarobkową, spłaca kredyt itp. Natomiast centrum interesów osobistych to więzi rodzinne, powiązania gospodarcze i osobiste. Interpretacje organów podatkowych wskazują jednak, że kluczową rolę w określaniu miejsca zamieszkania będzie miało ustalenie centrum interesów osobistych.

Fiskusa najbardziej będzie interesować, gdzie znajduje się rodzina podatnika, zarabiającego za granicą. Jeśli podatnik wyjedzie do pracy poza Polską i zabierze ze sobą rodzinę nie będzie wątpliwości, że zmienił on swoje miejsce zamieszkania na zagraniczne.

Konflikt rezydencji

Do konfliktu rezydencji dochodzi w sytuacji, gdy przykładowo dwa państwa uznają jedną osobę za swojego rezydenta podatkowego. Kryteria pozwalające na ostateczne ustalenie kraju rezydencji podatkowej są następujące:

- stałe miejsce zamieszkania, np. dom, mieszkanie, wynajęty pokój;

- centrum interesów życiowych (powiązania osobiste i gospodarcze; gdy centrum interesów osobistych jest w innym kraju niż centrum interesów gospodarczych, ważniejsze będzie centrum interesów osobistych);

- zwykłe przebywanie (w którym kraju podatnik przebywa częściej);

- obywatelstwo;

- porozumienie władz krajów roszczących sobie prawo do rezydencji podatkowej.

Co istotne, wymienione kryteria muszą być stosowane w dokładnie takiej kolejności, w jakiej są wymienione. Gdy po zastosowaniu pierwszego z nich rezydencja podatkowa zostanie ustalona, nie wolno stosować kolejnych.

Metody rozliczeń

W zawartych przez Polskę umowach przy rozliczaniu dochodów z pracy występują dwie metody unikania podwójnego opodatkowania: metoda wyłączenia z progresją oraz metoda proporcjonalnego odliczenia.

W sytuacjach gdy podatnik uzyskał dochód w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, stosowana jest metoda proporcjonalnego odliczenia.

Metoda wyłączenia z progresją oznacza, że w Polsce wyłącza się z podstawy opodatkowania dochód osiągnięty za granicą, zwolniony z opodatkowania na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak dla ustalenia stawki podatku od pozostałego dochodu - osiągniętego w Polsce - stosuje się stawkę podatku właściwą dla całego dochodu, tzn. łącznie z dochodem osiągniętym za granicą.

Metoda odliczenia proporcjonalnego oznacza, że dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to możliwe jest tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

Zeznanie roczne

Podatnik, który w 2007 roku zarabiał poza Polską, a musi rozliczyć się z krajowym fiskusem, rozliczenia rocznego dokona na PIT-36. W druku tym znajdują się specjalne rubryki na wpisanie zagranicznych dochodów.

Wypełniając PIT-36 z wykazanymi dochodami zagranicznymi, konieczne będzie także uzupełnienie załącznika do tego zeznania - PIT/ZG. Trzeba w nim podać informacje o wysokości zagranicznych zarobków i zapłaconym od nich podatku.

JAKIE DOCHODY SĄ OPODATKOWANE W POLSCE

Za dochody (przychody) osiągane w Polsce uważa się dochody (przychody) z:

- pracy wykonywanej w Polsce na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,

- działalności wykonywanej osobiście w Polsce, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,

- działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce,

- położonej w Polsce nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

KTO JEST ZWOLNIONY Z ROZLICZANIA DOCHODÓW ZAGRANICZNYCH W POLSCE

Z PIT od dochodów zagranicznych wolni są członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz inne osoby korzystające z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych lub konsularnych na podstawie umów lub powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych, jak również członkowie ich rodzin pozostający z nimi we wspólnocie domowej, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają stałego pobytu w RP.

 

Wszystko o rozliczeniu dochodów osobistych za 2007 r. w serwisie PITY 2007.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl


PODSTAWA PRAWNA

- Art. 3, art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA