| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > PIT-11 w pytaniach i odpowiedziach

PIT-11 w pytaniach i odpowiedziach

Do końca lutego płatnicy(np. pracodawcy) są obowiązani przekazać podatnikowi (np. pracownikowi) i urzędowi skarbowemu PIT-11. Jak ustrzec się błędów przy wypełnianiu PIT-11?

 

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na kilka pytań związanych z ich wypełnieniem.

PRZYKŁAD 1

Rozliczam spółkę jawną, która zatrudnia 7 pracowników. Wynagrodzenia są wypłacane do końca miesiąca. W związku z przejściowymi problemami finansowymi wynagrodzenie za listopad wypłaciliśmy przed świętami razem z wynagrodzeniem za grudzień. Ponieważ była to jedna wypłata za dwa miesiące, zastosowałam koszty tylko za jeden miesiąc. Czy w PIT-11 uwzględnić pracownikowi, który pracował przez cały rok, koszty za 11 czy za 12 miesięcy?

W deklaracji PIT-11 należy uwzględnić faktycznie potrącone koszty uzyskania przychodu, czyli za 11 miesięcy (w przypadku pracownika, który pracował przez cały rok).

Warto jednak uprzedzić pracownika, że w rozliczeniu rocznym może uwzględnić koszty w pełnej wysokości, tzn. za 12 miesięcy. Takie koszty należy również uwzględnić, jeśli rozliczenia rocznego za pracownika będzie dokonywał pracodawca.

PRZYKŁAD 2

Do lipca 2007 r. byłem wspólnikiem spółki cywilnej. Od sierpnia 2007 r. prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W związku z otrzymaniem odszkodowania przez spółkę od firmy ubezpieczeniowej za zalany towar (zdarzenie miało miejsce, gdy byłem wspólnikiem) otrzymałem od spółki część przyznanego jej odszkodowania. Czy w związku z tym spółka powinna mi pobrać podatek i wystawić PIT-11 (przychód z innych źródeł), czy też samodzielnie powinienem rozliczyć tę kwotę w działalności gospodarczej, którą obecnie prowadzę?

Spółka nie powinna wystawić Panu PIT-11 z tytułu wypłaty części odszkodowania. Taki obowiązek miałaby, jeśli wypłacona kwota wynikałaby np. z umowy o pracę. Powinien więc Pan rozliczyć tę kwotę samodzielnie, dodając ją do przychodów z obecnie prowadzonej działalności gospodarczej. Rozwiązanie takie wynika z art. 14 ust. 2 pkt 12 updof, na którego podstawie przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przychód powstał w momencie otrzymania przez Pana pieniędzy z odszkodowania.

PRZYKŁAD 3

Jako spółdzielnia mieszkaniowa wypłacamy diety za posiedzenia zarządu i rady nadzorczej ich członkom. Część z nich jest również naszymi pracownikami. Z każdego z tych tytułów potrącam koszty. Czy postępowałam prawidłowo? Jak to ująć w PIT-11? Jakie koszty roczne zastosować, jeśli będę sporządzała za takiego pracownika zeznanie roczne?

Pani postępowanie było prawidłowe. Wynagrodzenia z tytułu udziału w zarządzie lub radzie nadzorczej stanowią przychód z samodzielnie wykonywanej działalności (art. 13 pkt 7 updof). W tym przypadku należy stosować takie same koszty uzyskania przychodów jak w przypadku np. umów o pracę. W związku z tym, że pracownik ma przychody z dwóch źródeł, powinna Pani uwzględnić ten stan rzeczy w PIT-11. Koszty uzyskania przychodu będą więc wykazane z dwóch tytułów (z umowy o pracę i z tytułu udziału w posiedzeniach zarządu lub rady nadzorczej). Jeśli członek zarządu nie jest pracownikiem, to koszty będą wykazane tylko z tego tytułu. Limit kosztów rocznych podatnik sam ustali i uwzględni w zeznaniu rocznym (uwzględniając wszystkie źródła przychodu, podwyższone lub faktycznie poniesione koszty itp.).

PRZYKŁAD 4

W 2007 r. wypłaciliśmy pracownikom świadczenie urlopowe. Gdzie należy je ująć w PIT-11? Czy razem z przychodami z pracy czy w innych źródłach?

Świadczenie urlopowe jest ściśle związane ze stosunkiem pracy. Dlatego przychód z tego tytułu należy do przychodu ze źródła - stosunek pracy. Oznacza to, że kwotę tej wypłaty należało ująć i rozliczyć razem z wynagrodzeniem w miesiącu ich wypłaty. W PIT-11 wypłacone w 2007 r. świadczenie urlopowe zostanie ujęte również razem z przychodem ze stosunku pracy.


- art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 7, art. 14 ust. 2 pkt 12, art. 22 ust. 2 i ust. 9 pkt 5, art. 32 ust. 2, art. 39 ust. 1, art. 42 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 211, poz. 1549


Ewa Leszczyńska

ekspert w zakresie podatków

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »