| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak i kiedy trzeba aktualizować NIP

Jak i kiedy trzeba aktualizować NIP

Osoba rozpoczynająca działalność musi uzyskać NIP lub go zaktualizować. Na zgłoszenie aktualizacji jest zasadniczo 30 dni. Podatnik VAT musi zaktualizować dane w ciągu 14 dni od zmiany.

 

 

Każdy, kto osiągnął przychód podlegający podatkowi dochodowemu, musiał wystąpić o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Jeśli był to dochód osiągnięty za pośrednictwem tzw. płatnika (np. z tytułu umowy o pracę), składał wniosek o nadanie NIP wraz z pierwszym rocznym zeznaniem podatkowym (PIT). Taki numer identyfikujący podatnika osobie fizycznej nadawany jest raz na zawsze.

Jedynie gdy następują zmiany danych zapisanych pod tym numerem, podatnik zobowiązany jest do składania wniosków aktualizacyjnych na takich samych formularzach NIP, jak wnioski o nadanie numeru. Dla osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą jest to formularz NIP-1.

W efekcie większość osób rozpoczynających działalność ma już NIP, a w związku ze zmianą źródła zarobkowania muszą jedynie zaktualizować dane objęte zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego nie później niż w terminie 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych objętych zgłoszeniem.

Podatnicy VAT muszą tego dokonać nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.

Dla zgłoszeń wniosków o nadanie oraz o aktualizację danych NIP właściwym naczelnikiem urzędu skarbowego dla podatników będących podatnikami podatku dochodowego jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach tego podatku. A dla podatników podatku od towarów i usług, niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku, jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach podatku od towarów i usług.

Ważne!

Podatnicy mają obowiązek dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego. Dokonują tej czynności jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw

 

MO

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK