| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak po raz pierwszy rozliczyć ulgę odsetkową

Jak po raz pierwszy rozliczyć ulgę odsetkową

Podatnik, który pierwszy raz korzysta z ulgi odsetkowej, musi wypełnić dodatkowy formularz PIT-2K. Nie może też zapominać o uzyskaniu z banku zestawienia odsetek, które wykaże w zeznaniu do odliczenia.

 

 

Przepisy dotyczące ulgi odsetkowej zawierają wiele warunków i ograniczeń. Powinny o nich pamiętać zwłaszcza osoby, które po raz pierwszy korzystają z odliczenia. Przede wszystkim trzeba przypomnieć, kiedy można zacząć z niej korzystać. Termin odliczenia nie jest związany z udzieleniem kredytu czy pożyczki, ale z realizacją inwestycji mieszkaniowej.

Pierwszy raz odsetki można odliczyć w zeznaniu składanym za rok zakończenia inwestycji. W przypadku nabycia od deweloperów mieszkań czy domów rokiem zakończenia będzie rok, w którym została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego.

Niemniej podatnik ma prawo do odliczenia również odsetek zapłaconych przed rokiem zakończenia inwestycji. Prawo to można zrealizować zarówno w roku, w którym po raz pierwszy odliczamy odsetki, jak również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym po raz pierwszy odliczył odsetki. W tym przypadku odliczeniu podlega jednak wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik pierwszy raz odliczał odsetki.

Dodatkowy formularz

Przygotowując się do rozliczenia odsetek trzeba zgromadzić niezbędne dokumenty i formularze. W przypadku ulgi odsetkowej oprócz formularza głównego zeznania rocznego niezbędny będzie załącznik PIT/D. To w nim podatnik wykazuje wydatki związane z inwestycjami mieszkaniowymi, w tym ulgę odsetkową. Podatnicy rozliczający ulgę po raz pierwszy muszą dodatkowo wypełnić PIT-2K. Jest to oświadczenie o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników VAT niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku. Limit ulgi odsetkowej przysługuje łącznie obojgu małżonkom. W taki przypadku PIT-2K należy dołączyć do tego samego zeznania, przy którym został złożony PIT/D.

Odliczenie możliwe jest wtedy, gdy odsetki zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot, który udzielił pożyczki lub kredytu (tj. bank lub SKOK). Warto o taki dokument wystąpić odpowiednio wcześnie. Specjalne zestawienie odsetek jest ponadto bardzo przydatne, zwłaszcza przy kredytach zaciągniętych w walutach obcych. Podatnik nie musi sam dokonywać skomplikowanych obliczeń. Nie ryzykuje też, że odliczy więcej niż wydał na spłatę odsetek.

Ważne!

W przypadku gdy kredyt jest wyższy niż limit ulgi, trzeba wyliczyć proporcję. W tym celu trzeba podzielić kwotę limitu za 2007 rok, tj. 189 tys. zł, przez kwotę kredytu. A następnie przez uzyskany współczynnik przemnożyć zapłacone odsetki. Wynik mnożenia to odsetki do doliczenia

Ulga na limit

Ulga odsetkowa, jak większość odliczeń, ograniczona została limitem. W roku 2007 była to kwota 189 tys. zł. Oznacza to, że nie można odliczyć odsetek od kredytu w części przewyższającej tę kwotę. Jeżeli kredyt jest wyższy, należy wyliczyć proporcję.

Garaż do odliczenia

Z ograniczeniami muszą liczyć się podatnicy, którzy kredytem sfinansowali nie tylko zakup mieszkania czy domu, ale także gruntu, garażu czy piwnicy. Przede wszystkim nie można odliczyć odsetek wykorzystanych na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu w związku z inwestycją. Prawo do odliczenia nia przysługuje także od części kredytu wydatkowanego na garaż, miejsce postojowe czy pomieszczenie gospodarcze w piwnicy. Odliczenie związane jest tylko z inwestycją o charakterze mieszkaniowym.

PRZYKŁAD: MIESZKANIE, GRUNT I GARAŻ NA KREDYT

1. Wartość inwestycji 180 099,20 zł

2. Udział w gruncie (od mieszkania) brutto 15 100,00 zł

3. Garaż i udział w gruncie brutto 24 800,00 zł

4. Wydatki, których nie można uwzględnić razem (2 + 3) 39 900,00 zł

5. Część odsetek niepodlegająca odliczeniu 39 900,00 zł / 180 099,20 zł x 100 = 22, 15 %

6. Odsetki zapłacone w 2007 roku 3400,00 zł

7. Odsetki niepodlegające odliczeniu 22,15% x 3400,00 zł = 753,10 zł

8. Odsetki podlegające odliczeniu 3400,00 zł - 753,10 zł = 2646,90 zł

Podstawa prawna

l Art. 9 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1588).

l Art. 26b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Rostworowska

Specjalista ds. obsługi klientów biznesowych z sektora finansowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK