| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Czy różnice kursowe wpływają na podstawę opodatkowania VAT

Czy różnice kursowe wpływają na podstawę opodatkowania VAT

Wystawiamy faktury w euro dla naszych kontrahentów unijnych. Czy powstające w związku z zapłatą za nie różnice kursowe wpływają na wielkość podstawy opodatkowania podatkiem VAT?

Nie. Ustalając podstawę opodatkowania określoną w walucie obcej, należy określić najpierw moment powstania obowiązku podatkowego dla tej transakcji, a następnie dokonać przeliczenia waluty obcej na złote zgodnie z zasadami określonymi w art. 31a ustawy o VAT - albo według kursu średniego waluty obcej ogłoszonego przez NBP albo według ostatniego kursu wymiany EBC - z ostatniego dnia robo­czego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego. I na ten dzień następuje wówczas określenie podstawy opodatkowania podatkiem VAT. Decydujący zatem jest tu wyłącznie kurs średni z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego. Późniejsza wyższa lub niższa zapłata w walucie polskiej spowodowana zmianą tego kursu nie powoduje już konieczności zmiany określonej w powyższy sposób podstawy opodatkowania oraz korygowania podatku VAT wykazanego na fakturze. Należy podkreślić, że zmiana kursu w żadnym razie nie powoduje zmiany ceny określonej dla tej transak­cji przez jej strony.

Jak podstawę opodatkowania powinien ustalić ośrodek kultury

Potwierdził to również NSA w wyroku z 23 kwietnia 2013 r. (sygn. akt I FSK 628/12). W wyroku tym NSA orzekł, że różnice kursowe nie mają żadnego wpływu na podatek od towarów i usług. Wynika to z definicji momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, w którym to momencie następuje ukształtowanie się podstawy opodatkowania oraz zasad przeliczania na złote polskie kwot sto­sowanych do określenia podstawy opodatkowania, w przypadku gdy są one określone w walucie obcej.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 1, art. 31a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK